Neoseeds, IČ: 18516271
Karel Neoral
Smržická 11, 796 07 Držovice
neoseeds2.cz@gmail.com, +420737087393

karta rostliny: Gymnocalycium bodenbenderianum
typ: semena

Kaktus Gymnocalycium piltziorum P 38 - 20 semen

Balení obsahuje 20 semen, které pochází z ručně opylených rostlin, z důvodu zachování čistoty druhu.


Popis
Kaktus Gymnocalycium piltziorum byl platně popsán jako poddruh Gymnocalycium riojense a ten byl pak uveden do synonymie s Gymnocalycium bodenbenderianum. Naleziště P 38 nalezneme v Argentině, v provincii La Rioja, v pohoří Sierra de Velasco, ve výšce 1200 m n. m. Název Gymnocalycium je přeloženo z řečtiny jako zářivě květoucí a druhové jméno piltziorum nese na počest manželů Jörg a Brigitte Piltz, kteří tento taxon objevili. Kaktus roste jednotlivě, tvar má polokulovitý, o průměru stonku asi 10cm. Epidermis matná, šedozelená až fialově zelená. 10 - 15 (někdy až 17) přímých až mírně vlnitých, víceméně širokých, zakulacených až hranatých žeber, které mají pod kulatými až oválnými areolami bradovitě protáhlé hrbolce. Areoly mají zpočátku na temeni krátkou nažloutlou plsť, která však brzy zmizí. Z nich vyrůstá 3 - 5 tuhých, většinou od těla odstávající, někdy mírně ohnutých trnů, v barvě tmavě hnědé v mládí, brzy světlejší, později světle až růžově hnědé, matné, s tmavou lesklou špičkou. Centrální trn chybí. Zvonkovité, blízko temene vyrůstající květy jsou až 6cm (někdy až 8cm) dlouhé a 5 (někdy až 6cm) široké, v barvě slonovinové, často s šeříkově růžovým nebo světle nahnědlým leskem a nahnědle růžovým hrdlem. Vnější okvětní lístky mají nahnědlé špičky. Vnitřní okvětní lístky někdy s jemným růžovým leskem, na základně nahnědle růžové. Šedozelený plod asi 3cm dlouhý a 1cm široký. Semeno kloboučkovité, asi 1mm velké.

Výška rostliny
6 - 8cm (někdy až 10) a průměr stonku 7 - 9cm.

Květ
Zvonkovitý, až 6cm (někdy až 8cm) dlouhý a 5 (někdy až 6cm) široký, v barvě slonovinové, často s šeříkově růžovým nebo světle nahnědlým leskem a nahnědle růžovým hrdlem.

Nároky
Rostlina vyžaduje propustný substrát s dostatkem živin, slunné místo, dobrou drenáž a dostatek místa pro kořen, v létě nárazovou zálivku a přihnojování hnojivem s obsahem draslíku. Přezimování je ideální na suchém, světlém a slunečném místě s teplotami okolo 10°C.

Výsev a klíčení
Semena vyséváme na povrch písčitého substrátu (např. čistý propraný křemičitý písek) Substrát musí být neustále vlhký. Vlhkost zajišťujeme rosením. Klíčíme při teplotě 25 - 30°C pod sklem na světlém místě, ale ne na přímém slunci. Povrch substrátu je vhodné lehce odvětrávat.

Cena činí 22,00 Kč nebo 0,95 € včetně DPH 12% (19,64 Kč nebo 0,85 € bez DPH) ,

dodací lhůta je 5 dnů, balení obsahuje 20 semen a zboží je skladem.

Objednávám/přidávám balení.


© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek
               

Věnujte pozornost informaci od jakého prodejce si objednáváte. Pokud se v objednávce bude nacházet více prodejců, budete platit více poštovného a balného.
Dále Vám v rámci jedné objednávky na email v tomto případě přijde více zpráv s položkami od vybraných prodejců a s kontakty na ně.

Za dodávku, informace a materiály které jsou uvedeny v shopech plně zodpovídají jednotliví prodejci.
Stránky www.rostliny.net pouze zprostředkovávají zobrazování ceníků partnerských firem.

Chcete-li se stát prodejci na těchto stránkách, neváhejte mě kontaktovat.