Neoseeds, IČ: 18516271
Karel Neoral
Smržická 11, 796 07 Držovice
neoseeds2.cz@gmail.com, +420737087393

karta rostliny: Gymnocalycium harridispinum
typ: semena

Kaktus Gymnocalycium horridispinum - 20 semen

Balení obsahuje 20 semen, které pochází z ručně opylených rostlin, z důvodu zachování čistoty druhu.


Popis
Kaktus Gymnocalycium horridispinum pochází z Argentiny, z provincie Cordoba, jižně od Salsacate, kde roste na travnatých pahorcích obvykle osamoceně, ve výšce 700 - 800 m n. m. Název Gymnocalycium je přeloženo z řečtiny jako zářivě květoucí a druhové jméno horridispinum znamená něco jako ježaté otrnění. Tvar je kulovitý až válcovitý s tendenci růst do výšky i v mládí. Výška je 15 - 40cm a v průměru 8 - 18cm. Epidermis lesklá, tmavě zelená, šedozelená nebo olivově zelená. Asi 10 - 15 hlubokých žeber s výraznými vystupujícími bradovitými hrbolci pod oválnými aerolami, které mají zpočátku nažloutle bílou jemnou plsť, později se stává světle šedou. Z areol vyrůstá 9 - 12 (u mladých rostlin méně) rovných nebo mírně zakřivených trnů o délce 2 - 3cm. 1 - 4 středové trny jsou tlustší, 3 - 4cm dlouhé a ven směřující. Barva je u obou druhů ostnů stejná, tedy u mladých exemplářů na základně načervenalé s hnědými až šedými špičkami, později kovově šedé s nahnědlými hroty. Nálevkovité květy vyrůstají kolem neotrněného středu, těsně nad areolami a mohou být bílé s fialovým růžovým okrajem na okvětních lístcích, fialově růžové nebo nejčastěji zcela růžové, 6 - 7cm dlouhé a i stejně tak široké. Hrdlo i nitky tyčinek zůstává bílé, prašníky světle růžové. Plod vejčitý, tmavě zelený se zbytkem květu a s lehkým načervenalým odstínem. Obsahuje mnoho oválných, černých semen, asi 0, 5 - 1mm velkých. Pěstování je snadné a kaktus je vhodný i pro začátečníky.

Výška rostliny:
15 - 40cm a v průměru 8 - 18cm.

Květ
Nálevkovitý, může být bílý s fialovým růžovým okrajem na okvětních lístcích, fialově růžový nebo nejčastěji zcela růžový, 6 - 7cm dlouhý i široký. Hrdlo i nitky tyčinek zůstává bílé, prašníky světle růžové.

Nároky
Rostlina vyžaduje propustný substrát s dostatkem živin, slunné místo, dobrou drenáž, v létě nárazovou zálivku a přihnojování hnojivem s obsahem draslíku. Přezimování je ideální na světlém a slunečném místě s teplotami okolo 5 - 10°C. Krátkodobě mrazuvzdorný do - 5°C.

Výsev a klíčení
Semena vyséváme na povrch písčitého substrátu (např. čistý propraný křemičitý písek) Substrát musí být neustále vlhký. Vlhkost zajišťujeme rosením. Klíčíme při teplotě 25 - 30°C pod sklem na světlém místě, ale ne na přímém slunci. Povrch substrátu je vhodné lehce odvětrávat.

Cena činí 22,00 Kč nebo 0,95 € včetně DPH 12% (19,64 Kč nebo 0,85 € bez DPH) ,

dodací lhůta je 5 dnů, balení obsahuje 20 semen a zboží je skladem.

Objednávám/přidávám balení.


© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek
               

Věnujte pozornost informaci od jakého prodejce si objednáváte. Pokud se v objednávce bude nacházet více prodejců, budete platit více poštovného a balného.
Dále Vám v rámci jedné objednávky na email v tomto případě přijde více zpráv s položkami od vybraných prodejců a s kontakty na ně.

Za dodávku, informace a materiály které jsou uvedeny v shopech plně zodpovídají jednotliví prodejci.
Stránky www.rostliny.net pouze zprostředkovávají zobrazování ceníků partnerských firem.

Chcete-li se stát prodejci na těchto stránkách, neváhejte mě kontaktovat.