Neoseeds, IČ: 18516271
Karel Neoral
Smržická 11, 796 07 Držovice
neoseeds2.cz@gmail.com, 737 087 393

karta rostliny: Passiflora edulis (Mučenka jedlá)
typ: semena

Passiflora Edulis - 5 semen

Popis
Passiflora edulis (mučenka jedlá) původem tropická víceletá stálezelená liána z Jižní Ameriky, pěstovaná v našich podmínkách jako okrasná, exoticky působící pokojová rostlina s dřevnatějící řídce větvenou lodyhou, sytě zelenými lesklými střídavými trojlaločnatými listy a velice nápadnými pravidelnými květy. Plodí lahodné, velmi aromatické a na vitamíny bohaté plody, které známe též pod názvem maracuja. Zralé plody jsou vhodné k výrobě džusů, nebo i k přímé konzumaci. Svojí chutí připomínají meruňky s hroznovým cukrem.

Výška rostliny
Rostlina dorůstá ve svojí domovině délky až 15m. V našich podmínkách kolem 3m.

Květ
Passiflora edulis kvete na jaře a na podzim jemně vonnými cca 5 - 10cm velkými nápadnými pravidelnými květy fialovobílé barvy, vyrůstajícími jednotlivě z paždí listů, složenými ze sobě velmi podobných pěti kališních a pěti korunních lístků smetanově bílé barvy, nad nimiž je věnec nitkovitých brv fialovo - modro - bílé barvy. Ze středu květu vyrůstají tři blizny a pět tyčinek.

Plod
Plodem jsou cca 5 až 12cm velké kulaté až oválné šťavnaté bobule s jemnou hladkou slupkou a oranžovou dužinou obsahující velké množství semen. Dozrávají do žlutozelené až tmavě fialové barvy.

Nároky
Rostlina není náročná na pěstování, má ráda slunné stanoviště, hlinitopísčitou půdu, vysokou vlhkost, kterou jí zajistíme rosením a v době růstu vydatnou zálivku. V zimě zaléváme minimálně. V období vegetace je vhodné cca 2 krát měsíčně přihnojit standardním tekutým hnojivem. Rostlině vyhovuje pokojová teplota, která by v zimě neměla klesnout pod 10°C. V létě je vhodné letnění na slunném místě na zahradě.

Výsev a klíčení
Semena umístěte před výsevem na dobu 14 dní ve vlhkém písku do ledničky. Po uplynutí této doby vyséváme do propustného substrátu cca 2cm hluboko.

Cena činí 24,00 Kč nebo 1,03 € ,

dodací lhůta je 5 dnů, balení obsahuje 5 semen a zboží je skladem.

Objednávám/přidávám balení.


© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek
                       

Věnujte pozornost informaci od jakého prodejce si objednáváte. Pokud se v objednávce bude nacházet více prodejců, budete platit více poštovného a balného.
Dále Vám v rámci jedné objednávky na email v tomto případě přijde více zpráv s položkami od vybraných prodejců a s kontakty na ně.

Za dodávku, informace a materiály které jsou uvedeny v shopech plně zodpovídají jednotliví prodejci.
Stránky www.rostliny.net pouze zprostředkovávají zobrazování ceníků partnerských firem.

Chcete-li se stát prodejci na těchto stránkách, neváhejte mě kontaktovat.