Neoseeds, IČ: 18516271
Karel Neoral
Smržická 11, 796 07 Držovice
neoseeds2.cz@gmail.com, +420737087393

karta rostliny: Parodia orthacanthus
typ: semena

Kaktus Notocactus orthacanthus DV 71 - 20 semen

Balení obsahuje 20 semen, které pochází z ručně opylených rostlin, z důvodu zachování čistoty druhu.


Popis
Notocactus orthacanthus DV 71 byl převeden, stejně jako všechny druhy Notocactusů, do rodu Parodia, konkrétně k Parodia orthacanthus, což je synonymum Parodia mammulosus. Rostlina, ze které jsou tato semena, byla označena starším názvem a protože se stále diskutuje o oprávněnosti tohoto převedení, uvádíme název kaktusu tak jak byl původně označen.
Parodia mammulosus je velmi variabilní, což je způsobeno křížovým opylováním mezi různými formami a druhy. Může se stát, že dva jednotlivci ze dvou různých populací mohou vypadat velmi podobně a také dvě rostliny stejné populace mohou vypadat velmi odlišně. Tento druh získal spoustu neuznaných jmen variet a vyžaduje přezkoumání, což může vést k rozdělení na různé druhy. Tato semena, která nabízíme, jsou z naleziště u Cuchilla Negra, na jihozápadě departmentu Rivera, v Uruguayi, blízko brazilských hranic. Stonek roste obvykle osamoceně, je kulovitého tvaru o průměru až 15cm. Temeno stlačené, s bílou plstí a epidermis barvy zelené až modrozelené. Přibližně 18 svislých a snadno zřetelných žeber rozdělených hlubokými brázdami a s výraznými hrboly. Mezi nimi se nachází aeroly s otrněním, které je tvořeno asi 12 jehlovitými, bělavými okrajovými trny o délce až 1cm a 1 tmavým a silným středovým trnem, s delkou asi 2cm. Široce zvonkovité květy se objevují na jaře, jsou dlouhé asi 4cm a široké někdy i více než 5cm, v barvě zářivě citrónově žluté, ve vzácných případech také oranžové nebo načervenalé a s purpurovou bliznou. Okvětní trubka pokrytá bílou vlnou a hnědými štětinami. Plod je tenkostěnný, kulovitý, ve zralosti se prodlužuje. Semena hnědá, ve tvaru přilby, asi 1, 5mm velká. Pěstování nevyžaduje žádné zvláštní požadavky, snadno kvete a květy vydrží celý týden.

Květ
Široce zvonkovitý, dlouhý asi 4cm a široký i více než 5cm, zářivě citrónově žlutý, ve vzácných případech také oranžový nebo načervenalý a s purpurovou bliznou.

Nároky
Rostlina vyžaduje propustný substrát s dostatkem živin, slunné místo, dobrou drenáž a dostatek místa pro kořen, v létě nárazovou zálivku a přihnojování hnojivem s obsahem draslíku. Přezimování je ideální na suchém, světlém a slunečném místě s teplotami 8 - 10°C. V suchu krátkodobě mrazuvzdorný do - 5°C.

Výsev a klíčení
Semena vyséváme na povrch písčitého substrátu (např. čistý propraný křemičitý písek) Substrát musí být neustále vlhký. Vlhkost zajišťujeme rosením. Klíčíme při teplotě 25 - 30°C pod sklem na světlém místě, ale ne na přímém slunci. Povrch substrátu je vhodné lehce odvětrávat.

Cena činí 22,00 Kč nebo 0,95 € včetně DPH 12% (19,64 Kč nebo 0,85 € bez DPH) ,

dodací lhůta je 5 dnů, balení obsahuje 20 semen a zboží je skladem.

Objednávám/přidávám balení.


© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek
               

Věnujte pozornost informaci od jakého prodejce si objednáváte. Pokud se v objednávce bude nacházet více prodejců, budete platit více poštovného a balného.
Dále Vám v rámci jedné objednávky na email v tomto případě přijde více zpráv s položkami od vybraných prodejců a s kontakty na ně.

Za dodávku, informace a materiály které jsou uvedeny v shopech plně zodpovídají jednotliví prodejci.
Stránky www.rostliny.net pouze zprostředkovávají zobrazování ceníků partnerských firem.

Chcete-li se stát prodejci na těchto stránkách, neváhejte mě kontaktovat.