Neoseeds, IČ: 18516271
Karel Neoral
Smržická 11, 796 07 Držovice
neoseeds2.cz@gmail.com, +420737087393

karta rostliny: Coryphantha poselgeriana
typ: semena

Kaktus Coryphantha poselgeriana var. valida VM 447 - 20 semen

Balení obsahuje 20 semen, které pochází z ručně opylených rostlin, z důvodu zachování čistoty druhu.


Popis
Kaktus Coryphantha poselgeriana var. valida je velice variabilní druh, který má dlouhou a nejasnou botanickou historii. Někteří znalci neuznávají varietu valida a její přiřazení k Coryphantha poselgeriana a označují jej jako Coryphantha valida. Konkrétně tato rostlina ze které pochází semena nese označení Coryphantha poselgeriana var. valida VM 447 a proto ji uvádíme pod tímto jménem. Označení VM 447 značí, že pochází z naleziště Vojtěcha Myšáka v Mexiku (El Amparo). Rodové jméno Coryphantha je z řeckého koryphe, což znamená hlava, temeno nebo vrchol a z enthos tedy květ, vykvétající na vrcholu. Druhové jméno poselgeriana nese na počest berlínského lékaře dr. Hermanna Poselgera, který sbíral kaktusy v Mexiku a v USA v letech 1849 - 1852. Jméno variety valida znamená silný, mocný, mohutný. Coryphantha poselgeriana var. valida roste osamoceně, ale může odnožovat a tvořit shluky. Stonek je kulovitého nebo krátce válcovitého tvaru s výškou až 30cm a o průměru do 18cm s okrouhlým temenem pokrytým špinavě bílou vlnou a trny. Epidermis je zelená až modrozelená. Žebra zcela rozpadlá do hrbolů. Axily jsou vlněné, areoly kulaté s krátkými vlasy. Otrnění je tvořeno 5 - 12 rovnými nebo zahnutými okrajovými trny, přičemž 7 - 8 trnů směřuje do stran a dolů a jedním středovým rovným trnem. Všechny mají barvu bělavou, později načervenalou nebo černou, s tmavší špičkou. Trychtýřovité květy vyrůstají ze středu temene, přibližně 60 - 70mm dlouhé, barevně se měnící od bělavě růžové s růžovým středem po karmínově červenou, někdy až žlutou. Prašníky žluté, blizna žlutorůžová s 8 červenožlutými laloky. Plody zelené, šťavnaté, s přilnutými zbytky květů. Hnědá šikmo obvejčitá, nebo skoro ledvinovitá semena. Pěstování této jedné z nejkrásnějších Coryphanth je obtížnější. Jistější je roubování semenáčků hned v prvním roce např. na hybridní Echinopsisy.

Výška rostliny
Až 30cm a o průměru do 18cm.

Květ
Trychtýřovitý, přibližně 60 - 70mm dlouhý, barevně se měnící od bělavě růžové s růžovým středem po karmínově červenou, někdy až žlutou. Prašníky žluté, blizna žlutorůžová s 8 červenožlutými laloky.

Nároky
Rostlina vyžaduje propustný substrát s dostatkem živin, slunné místo, dobrou drenáž a dostatek místa pro kořen, v létě nárazovou a mírnou zálivku a přihnojování hnojivem s obsahem draslíku. Přezimování je ideální na suchém, světlém a slunečném místě s teplotami okolo 10°C.

Výsev a klíčení
Semena vyséváme na povrch písčitého substrátu (např. čistý propraný křemičitý písek) Substrát musí být neustále vlhký. Vlhkost zajišťujeme rosením. Klíčíme při teplotě 25 - 30°C pod sklem na světlém místě, ale ne na přímém slunci. Povrch substrátu je vhodné lehce odvětrávat.

Cena činí 22,00 Kč nebo 0,95 € včetně DPH 12% (19,64 Kč nebo 0,85 € bez DPH) ,

dodací lhůta je 5 dnů, balení obsahuje 20 semen a zboží je skladem.

Objednávám/přidávám balení.


© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek
               

Věnujte pozornost informaci od jakého prodejce si objednáváte. Pokud se v objednávce bude nacházet více prodejců, budete platit více poštovného a balného.
Dále Vám v rámci jedné objednávky na email v tomto případě přijde více zpráv s položkami od vybraných prodejců a s kontakty na ně.

Za dodávku, informace a materiály které jsou uvedeny v shopech plně zodpovídají jednotliví prodejci.
Stránky www.rostliny.net pouze zprostředkovávají zobrazování ceníků partnerských firem.

Chcete-li se stát prodejci na těchto stránkách, neváhejte mě kontaktovat.