Neoseeds, IČ: 18516271
Karel Neoral
Smržická 11, 796 07 Držovice
neoseeds2.cz@gmail.com, 737 087 393

karta rostliny: Abies nordmanniana (Jedle kavkazská)
typ: semena

Jedle kavkazská - 15 semen

Popis
Jedle kavkazská (Abies nordmanniana), je velmi atraktivní a možná nejkrásnější jedle našeho klimatu, která je pěstována jako okrasná dřevina a také se prodává jako vánoční stromeček. Pochází z Kavkazu západní části Ameriky a z poloostrova Malá Asie (Turecko), vzhledem k jejímu latinskému jménu se někdo může mylně domnívat, že pochází z Normandie, ale ve skutečnosti je pojmenována po finském botanikovi Alexandru von Nordmannovi. Dokáže růst v nadmořských výškách do 2 000 m a dožívá se věku až 600 let. Jedle kavkazská je pomalu rostoucí strom středních až větších rozměrů dosahující ve své domovině výšky až 60 m, u nás do 30 m, avšak nejčastěji dorůstá výšky 12 - 18 m. Průměr kmene při výšce 30 m je cca 1 m. Kořeny mohou být v dobré půdě velmi hluboko. Povrch kmene má šedou až šedohnědou barvu, u starších stromů podélně rozbrázděnou. Žlutozelené nebo žlutohnědé letorosty, pupeny bez pryskyřice. Charakteristickým znakem je pyramidální růst. Koruna kuželovitá a hustá, v mládí zašpičatělá, v dospělosti oblá. Hřebenovitě uspořádané jehlice jsou dlouhé asi 2 - 3cm, na líci jsou temně zelené, na rubu má dva bílé proužky a po rozemnutí voní po ovoci. Šišky rostou ve vrchní části stromu, mohou být dlouhé 10 - 20cm a široké 3 - 5cm, válcovitého tvaru, zpočátku zelené, při dozrání hnědé, silně smolnaté. Dozrávají v měsíci říjnu. Jsou oblíbenou potravou veverek. Semenné šupiny mají velikost až 12mm. Hodí se do menších i větších zahrad a její velikost i tvar lze regulovat řezem. Oblíbenou variantou je v poslední době pěstování jedle v květináči.

Výška rostliny
Strom dorůstá výšky až 60 m, u nás do 30 m, avšak nejčastěji dorůstá výšky 12 - 18 m.

Nároky
Jedle kavkazská má ráda slunná stanoviště, ale dobře snáší i zástin. V mládí vyžaduje zastínění. Zemina musí být propustná a dobře odvodněná, mírně kyselá a středně bohatá na živiny. Dobře snáší vysýchavé půdy v letním období. Mrazuodolnost až do - 26°C.

Výsev a klíčení
Semena namočte na 24 hodin do vody. Po té vyséváme do propustného substrátu cca 2cm pod povrch a umístíme na teplé světlé stanoviště, substrát udržujeme přiměřeně vlhký. Po vyklíčení rostlinky pomalu otužujeme a pravidelně větráme. Otužené semenáčky přemístíme do propustného rašelinového substrátu a pěstujeme v kontejneru 2 - 3 roky než vysadíme na trvalé stanoviště.

Cena činí 24,00 Kč nebo 1,03 € ,

dodací lhůta je 5 dnů, balení obsahuje 15 semen a zboží je skladem.

Objednávám/přidávám balení.


© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek
                       

Věnujte pozornost informaci od jakého prodejce si objednáváte. Pokud se v objednávce bude nacházet více prodejců, budete platit více poštovného a balného.
Dále Vám v rámci jedné objednávky na email v tomto případě přijde více zpráv s položkami od vybraných prodejců a s kontakty na ně.

Za dodávku, informace a materiály které jsou uvedeny v shopech plně zodpovídají jednotliví prodejci.
Stránky www.rostliny.net pouze zprostředkovávají zobrazování ceníků partnerských firem.

Chcete-li se stát prodejci na těchto stránkách, neváhejte mě kontaktovat.