Články

Krásný i nebezpečný oleandr: pěstování a množení

Oleandry patří k nejatraktivnějším přenosným rostlinám. Nádherně, bohatě kvetou a příjemně voní. Balkón, terasu i zahradu výrazně zkrášlí, přinesou náladu teplých přímořských krajů. Není přitom náročné je pěstovat. Pozor je ale třeba dávat na jejich jedinou nežádoucí vlastnost – jedovatost.

Saturejka, skvělé koření i lék proti nadýmání

Saturejka, bylinka s jemnými, svěže zelenými lístky, je nejlepším kořením do pokrmů z luštěnin. Nejen, že se její chuť k těmto jídlům dokonale hodí, ale dovede předcházet nadýmání, které požití čočky a fazolí většině lidí způsobuje. Na zahrádce i v květináči ji můžete mít čerstvou stále po ruce.

Gerbery, královny pastelových barev: Jak je pěstovat v nádobách?

Květy gerber okouzlují dokonalostí a sytými, pastelovými barvami. Pěstují se na záhonech pro řez, půvabné jsou i v nádobách, zvláště miniodrůdy. Patří sice mezi náročnější rostliny, pokud však jejich pěstování zvládnete, budou vám přinášet potěšení v podobě nádherných a velmi vytrvalých květů.

Zahrada v srpnu

Nastává sladká sklizeň. Je také čas řezu a roubování ovocných stromů i jehličnanů, stříhání živých plotů, kontrolování stavu škůdců. Nezapomeňte si vysadit cibuloviny, které vás potěší příští jaro. Prodloužit kvetení rostlin a zvýšit úrodu rajčat můžete jednoduchými srpnovými triky.

Orientální bylinka koriandr se pěstuje pro listy i semena

V obchodech s kořením běžně zakoupíte kulatá koriandrová semínka. Jsou výborná do sladkého pečiva i omáček. Na jemné, pohledné jednoletce si je můžete vypěstovat i sami. A především budete mít k dispozici i čerstvé lístky, které mají zcela ojedinělou chuť a vůni a přímo vybízejí k experimentování.

Půdopokryvné rostliny nemusíte sekat ani plít!

Do zahrady vnesou pestrost, voňavé kvítky, barvy, vůně. Některým se daří na sluneční výhni, jiné zkrášlí stinné kouty. Půdopokryvné rostliny dovedou vykouzlit krásnou a přitom téměř bezúdržbovou zahradu. Nabízejí se k rozmanitému využití, jsou velmi zajímavou alternativou trávníku.

Estragon, proslulá bylinka francouzské kuchyně: recepty a pěstování

Objevili jste kouzlo čerstvých aromatických bylinek, pěstujete si je na zahrádce nebo na balkóně? Vyzkoušejte i méně známé druhy, které vám v kuchyni umožní nová, neotřelá kouzla s chutí a vůní. Pohledný keřík estragon u nás běžně používán není, ale třeba francouzská kuchyně se bez něj neobejde.

Kdouloň na zahradě, voňavé kdoule v kuchyni, kosmetice, prádelníku

Jméno kdoule zní povědomě, zavání starými časy. Naše babičky kdoule opravdu pěstovaly a užívaly v kuchyni i domácnosti. Voňavé plody nelze jíst syrové, ale vaří se z nich výborné marmelády a želé, suší se. Kdouloň je malý pohledný stromek, který navíc pěkně kvete a pěstovat jej není těžké.

Voňavý kerblík pěstujte ve stínu, sklízejte mladé lístky

Kerblík je nenáročná, rychle rostoucí jednoletka s výtečnou chutí a jedinečnou vůní. Můžete jej pěstovat i ve stínu pod stromy. Spolu s petrželkou, pažitkou a estragonem dá vzniknout vaší vlastní, čerstvé verzi proslulé bylinkové směsi francouzské kuchyně, takzvaných jemných bylin, fines herbes.

Citroník cedrát: obří, aromatické citróny můžete pěstovat i doma

Cedrát je méně známý, ale o to zajímavější citrus. Jeho plody mohou vážit přes kilogram, jsou kyselé a aromatické. V kuchyni se využívá nejen šťáva, ale i kůra. Cedrát lze pěstovat i v bytě, je pohledný, krásně kvete a šťáva i kůra ke kandování z vlastních, chemicky neošetřených plodů je nejlepší.

Narančila, chlupatý pomeranč: výtečné plody uzrají v bytě i na balkóně

Slovo narančila pochází ze španělského naranjilla, pomerančík. Plody této pohledné a zajímavé lilkovité rostliny opravdu připomínají malé chlupaté pomeranče. Dužinu však mají zelenou, krásně voní a chutnají po malinách, jahodách a ananasu… nevěříte? Vypěstujte si vlastní a ochutnejte!

Psidium, jahodový stromek, je pokojová rostlina plodící skvělé ovoce

I v bytě můžete pěstovat rostliny, které jsou pěkné na pohled a zároveň dávají chutné a zdravé ovoce. Psidium, takzvaný jahodový stromek, získává velkou oblibu. Ochotně plodí lahodné, voňavé plody, které chutí připomínají jahody i hrušky. Můžete jej pěstovat jako pokojovou i přenosnou rostlinu.

Vytvořte ze zahrady ptačí ráj: stromy, keře, napajedla

Krásnou zahradu lákající k odpočinku tvoří nejen laskavá zeleň a půvabné květy, ale i ptačí zpěv. Při poslouchání a pozorování ptáků zapomenete na všechny starosti… A některé vám opravdu ubudou! Ptáci jsou skvělým pomocníkem v boji proti přemnoženému hmyzu. Vysaďte jim stromy, postavte napajedla…

Jak chránit rybíz a angrešt: antraknóza, rez, mšice, pilatky, vlnovník

Rybíz, angrešt a josta patří mezi nejzdravější a nejvděčnější ovoce. O to více zamrzí, když úrodu zlikvidují nezvaní hosté. Proti chorobám i škůdcům bobulovin je třeba včas zasáhnout a dodržovat také všechna potřebná preventivní opatření. Napadené keře budou jinak oslabené a mohou i zahynout.

Vavřín vznešený: dekorativní stromek i užitečné koření

Vavřín, bobkový list, můžete pěstovat jako půvabnou přenosnou rostlinu. Od jara do podzimu bude strážit vchod do domu, zkrášlovat terasu. Jeho listy jsou nepostradatelným kořením v mnoha jídlech, podporují také zdravé trávení. V koupeli pak ulevují bolestivým a ztuhlým svalům. Čerstvé jsou nelepší!

Voňavý anýz odstraní nadýmání a osvěží dech

Pokud trpíte nadýmáním, bylinky pomohou nejlépe. Vyzkoušejte anýz – jeho sladké aroma i chuť jsou velmi příjemné. Semena jsou výtečná v pečivu, likérech i čaji, listy v salátu. Je vhodný i pro malé děti, těhotné ženy… Semena můžete zakoupit jako koření, snadno si jej i vypěstujete.

Okrasná paprička, lilek ozdobný a nertera vás potěší zářivými plody

Až pomine letní záplava květů, oceníte rostliny s ozdobnými plody. Pokud jim v létě dopřejete odpovídající péči, na podzim a v zimě zkrášlí příbytky zářivými bobulemi či papričkami na dekorativním podkladu sytě zelených listů. A to na dlouho, neboť na rostlinách vytrvávají po značnou dobu.

Proti škůdcům lze bojovat i bez chemie

Zahrádku lze před škůdci ochránit i bez chemie. Znáte fígle našich předků, i nové postupy moderních ekologických zahrádkářů? Víte, která zvířata vám v udržování přírodní rovnováhy na zahradě pomůžou a jak je přilákat? Či jak připravit nezávadný a levný postřik k hubení mšic?

Skleník na zahradě: Jakou zvolit konstrukci, zasklení, umístění?

Skleník dá pěstitelům zeleniny i okrasných květin zcela nové možnosti. Pokud se zahrádkaření věnujete více, prosklený domek pro rostliny si rozhodně zasloužíte a užijete. Ovšem není skleník jako skleník: z jakého materiálu zvolit jeho konstrukci, čím jej zasklít, kam umístit? Možností je mnoho

Mravenci na zahradě: Jak si s nimi poradit?

Trápí vás množství mravenců na zahradě? Pokud vás příliš obtěžují na terase, v záhonech či květináčích, můžete je odsud vypudit. Způsobů existuje mnoho. Lze zakoupit speciální, k tomuto účelu určené prostředky, ale mnohdy vystačíte i s obyčejnými kuchyňskými surovinami.

nejnovější 516 517 518 519 520 521 nejstarší
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek