zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 117x

Skalničky : Magnoliopsida / Lamiales / Gesneriaceae / Haberlea

Haberlea rhodopensis (Nečada rhodopská/Haberlea rodopská)

Roste v Bulharsku z pohoří Rhodop a v Řecku. Dorůstá výšky 10 - 15 (i 20)cm. Listy jsou vejčitě kopinaté a vroubkovaně pilovité. Na květním stonku vyrůstají 4 bílo fialové zvonkovité květy o průměru 2,5cm v okolíku, spodní lístky jsou delší než 2 horní. Plodem je tobolka. Existuje vnitrodruhový taxon:

Vyhovují ji skalky s vlhkým substrátem bohatým na živiny bez přímého slunce nebo v polostínu.

Množí se dělením trsů, semeny nebo listovými řízky.

HaberleaRhodopensis.jpg
720 x 960 px
456.73 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 6 - 9

Popis rodu Haberlea

Jsou třetihorním reliktem, který žije především v bulharském pohoří Rodopy, nachází se také v horách severního Řecka. Nejbližším příbuzným rodem je Ramonda, která žije více na západ, v srbských, černohorských a zápodořeckých pohořích a také v Pyrenejích. Na Balkáně žijí Ramonda serbica a Ramonda nathalie. Ramonda myconii žije v Pyrenejích. 3. příbuzným rodem je Jankaea nebo též Jancaea, s jediným rodem Jankaea heldreichii, která roste v řeckém pohoří Olymbos. Oba rody mají neuvěřitelnou vlastnost vzkříšení z abiotického stavu, v angličtině se jim říká "ressurection plants" nebo "Phoenix plants" (ne od datlovníku ale od bájného ptáka Fénixe). Dokáží u ostatních rostlin nevídanou věc - poté co se zcela vysuší, třeba jako herbářová položka, dokáží po zvlhčení oživnout i po několika letech. Neuvěřitelné je, že oživnou i v případě velmi rychlého vysušení. Tato schopnost je stále předmětem intenzivního výzkumu. Obě rostliny, Haberlea častěji, se pěstují jako odolné a krásné skalničky. U Haberley již existuje řada kultivarů, s růžovými nebo bílými květy. Původní barva květů je spíše světle fialová u H. rhodopensis a modrofialová u H. ferdinadii-coburgii. Patří mezi trvalky. Vyrůstá v trsech s tmavězelenými vejčitými listy s pilovým okrajem.

Pro pěstování potřebují vlhký polostín (i když jsou schopné přežít vlastní usušení, není je možné pěstovat jako xerofyty). Ramonda i Haberlea rody žijí v polostínu na žulových a jiných kyselých skalách. Vyhovují ji kamenité suti, zdi, atp. s takovým sklonem, aby se rostliny nacházely v polostínu nebo na nepřímém slunci. Dále potřebuje vlhkou zeminu bohatou na živiny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Gesneriaceae (Podpětovité)

Existuje asi 150 rodů s asi 3200 druhy. Rostou ve tropech a subtropech, pouze málo z nich tuto oblast rozšíření přesahuje. Řadčí se mezi trvalky. Většina z nich patří mezi byliny nebo polokeře, ale některé jsou i keři nebo malými stromy. Plodem je tobolka nebo bobule. Množí se semeny. Mezi nejznámější zástupce patří: Fialka, Honzík a Gloxínie.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek