zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 193x

Skalničky : Magnoliopsida / Lamiales / Gesneriaceae

Haberlea (Nečada)

Jsou třetihorním reliktem, který žíje především v bulharském pohoří Rodopy, nachází se také v horách severního Řecka. Nejbližším příbuzným rodem je Ramonda, která žije více na západ, v srbských, černohorských a zápodořeckých pohořích a také v Pyrenejích. Na balkáně žijí Ramonda serbica a Ramonda nathalie. Ramonda myconii žije v Pyrenejích. Třetím příbuzným rodem je Jankaea nebo též Jancaea, s jediným rodem Jankaea heldreichii, která roste v řeckém pohoří Olymbos. Oba rody mají neuvěřitelnou vlastnost vzkříšení z abiotického stavu, v angličtině se jim říká "ressurection plants" nebo "Phoenix plants" (ne od datlovníku ale od bájného ptáka Fénixe). Dokáží u ostatních rostlin nevídanou věc - poté co se zcela vysuší, třeba jako herbářová položka, dokáží po zvlhčení oživnout i po několika letech. Neuvěřitelné je, že oživnou i v případě velmi rychlého vysušení. Tato schopnost je stále předmětem intenzivního výzkumu. Obě rostliny, Haberlea častěji, se pěstují jako odolné a krásné skalničky. Pro pěstování potebují vlhký polostín (i když jsou shopné přežít vlastní usušení, není je možné pěstovat jako xerofyty). U Haberley již exituje řada kultivarů, s růžovými nebo bílými květy. Původní barva květů je spíše světle fialová u H. rhodopensis a modrofialová u H. ferdinadii-coburgii. Patří mezi trvalky. Vyrůstá v trsech s tmavězelenými vejčitými listy s pilovým okrajem.

Ramonda i Haberlea rody žijí v polostínu na žulových a jiných kyselých skalách. Vyhovují ji kamenité suti, zdi, atp. s takovým sklonem, aby se rosliny nacházely v polostínu nebo na nepřímém slunci. Dále potřebuje vlhkou zeminu bohatou na živiny.

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Haberlea ferdinandii-cobrugii

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

HaberleaFerdinandiiCoburgii.jpg
1204 x 806 px
347.64 kB HaberleaFerdinandiiCoburgii2.jpg
1204 x 806 px
302.08 kB

Haberlea rhodopensis (Nečada rhodopská)

Pochází z Bulharska z pohoří Rhodop a z Řecka. Dorůstá výšky 10 - 15 (i 20)cm. Listy mají vejčitý tvar a výrazně pilový okraj. Na květním stonku vyrůstají 4 bělofialové zvonkové květy. Plodem je tobolka.

Vyhovují ji skalky s vlhkým substrátem bohatým na živiny bez přímého slunce nebo v polostínu. Je mrazuvzodrná.

Množí se dělením trsů, semeny nebo listovými řízky.

HaberleaRhodopensis.jpg
720 x 960 px
456.73 kB

Kvete v měsících:    123456789101112


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019