Řízkování dřevin

Pro ty, kteří by měli rádi na své zahrádce okrasný keř který viděli v parku nebo v jiné zahradě a nemohou si jej pořídit z časových, finančních nebo jiných důvodů, a pro ty, kteří rádi experimentují, přináším jednoduchý návod, jak si vyhlédnutou rostlinu pořídit. Není potřeba skleník – lze to zrealizovat poměrně jednoduše i v poměrně primitivních podmínkách. V tomto článku uvedu, jak jsem na to letos šel já.

V mém případě jsem si opatřil řízky dřevitých třezalek (Hypericum patulum). Upoutaly mou pozornost svými velkými, jasně žlutými květy a na podzim zajímavými, do červena zbarvenými tobolkami. Umínil jsem si, že se pokusím je získat. Počkal jsem si do podzimu, kdy tobolky dozrály, několik jsem jich utrhl, nechal je doma v teple otevřít a vysypal z nich semena, která jsem koncem února vysel. Po vyklíčení a vytvoření prvních pravých lístků jsem je 2x přepíchal. Rostly sice pomalu, dost jich i uhynulo, ale asi 5 rostlinek se mi podařilo na jaře odvézt na zahradu u chalupy.

Toužil jsem však mít kvetoucí rostliny tohoto druhu dříve a proto jsem se rozhodl,že je zkusím vypěstovat ze řízků. Postupoval jsem podle knihy Viléma Waltra: "Rozmnožování okrasných stromů a keřů", ovšem postup jsem přizpůsobil vlastním podmínkám – nemám skleník s množárenským pultem.

Použil jsem plastovou mísu o rozměrech zhruba 40x40x15 cm.Odtokový otvor jsem zakryl střepem, na dno nasypal asi 3 cm vrstvu hrubého písku a oblázků jako drenáž, pak jsem do mísy nasypal vlastní množárenský substrát – prosátou rašelinu s pískem v poměru 1:1. Nyní budu citovat výše uvedenou knihu: "Zelenými řízky množíme od června do srpna. K řízkování nepoužíváme ani měkké vrcholky, ani zatvrdlou spodní část mladých výhonů. Jako řízek stačí jedno internodium (úsek výhonu mezi dvěma páry listů nebo mezi dvěma pupeny - pozn. autora) se dvěma páry listů, ze kterých spodní pár odřízneme a jen horní pár necháme celý. Řízky stimulujeme (použil jsem běžně dostupný práškový stimulátor) a pícháme do písčitorašelinového substrátu. Řízkovanci snadno zakoření. Pak je nahrnkujeme a po prokořenění je zaštípneme". Potud kniha. Řízky jsem nařezal dle návodu, stimuloval a napíchal 4. července t. r. Pak jsem je vydatně zavlažil mlhovkou a zakryl spodní částí 5l lahve od pitné vody, z níž jsem odřízl hrdlo – tak jsem vytvořil miniaturní skleníček. Mísu s řízky jsem umístil ve stínu a několikrát denně jsem řízky poprašoval mlhovkou. Tak jsem vypěstoval ze řízků 8 rostlin, které jsem mohl 28. srpna přesázet do 0,5l kelímků od jogurtů – ty musí být samozřejmě opatřeny odtokovým otvorem a pískovou drenáží. Mezitím třezalky ze semen také rostly, rozdíl mezi nimi a rostlinami ze řízků byl téměř zanedbatelný. Výhony všech rostlin jsem několikrát zaštipoval, aby zesílily. Podle knihy mají takto vypěstované rostliny být přezimovány v bezmrazém prostoru (studeném skleníku, pařeništi). Protože takové prostory nemám, vysadil jsem třezalky přímo na stanoviště, kde jsem je důkladně zakryl suchým listím. Jak přestály zimu, ukáže se na jaře.

Tento postup přizpůsobený jednotlivým druhům, lze uplatnit i u mnoha dalších okrasných dřevin.

JK

Poslední úprava:
17.12.2009

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Vaše jméno:     e-mail:
Předmět:
Popis:
napište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek