zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 35x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Abutilon

Abutilon theophrasti (Abutilon Theophrastův/Mračňák Theophrastův)

Pochází z Asie. Patří mezi jednoletky. Dorůstá výšky 0,2 - 1,8 (i 2)m. Celá je sametově ochlupené. Pod zemí vytváří kůlovitý dřevnatý kořen. Lodyha je přímá, jednoduchá, pouze v horní části může být krátce větvená. Listy mají hluboce srdčitý tvar, špičku, asymetricky mělce laločnatě pilovitý okraj, délku 10 - 20 (i 25)cm, šířku 2 - 17cm a má dlouhé řapíky. Kvete žlutými květy o průměru 4cm s kališními lístky délky 0,4 - 0,8 (i 1)cm a 5ti korunními obvejčitými lístky délky 0,6 - 1,5cm v paždí listů v jednoduchém vrcholičnatém květenství. Plodem je tobolka makovicovitého tvaru o průměru 2 - 2,5cm, skládá se z 12 - 15ti pouzder a v každém pouzdru může být až 6 semen. Semena si zachovávají dlouhou klíčivost.

Vyhovují mu rumiště s půdou bohatou na živiny.

Množí se semeny.

AbutilonTheophrasti.jpg
525 x 800 px
210.24 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: A. abutilon, A. avicennae, A. avicennae f. nigrum, A. avicennae var. chinense, A. theophrasti var. chinense, A. theophrasti var. nigrum, Malva abutilon, Sida abutilon, Sida tiliifolia

Popis rodu Abutilon

Podle druhu může jít o jednoletku nebo trvalku, keř nebo malý strom. Dorůstá výšky 1 - 10m. Větve bývají ochlupené. Listy jsou stálezelené, bývají dlanitě laločnaté a mírně srdčité. Ve vhodných podmínkách kvete po celý rok. Květy jsou velké zvonkovité, barvy červené, žluté a bílé, mohou být seskupené do hroznů nebo lat a mají 5 kališních i okvětních lístků a semeníky jsou 5tipouzdré. Plodem je tobolka. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu pokojová teplota. Přezimje při 10 - 18°C. Potřebuje vydatnou zálivku. Hnojíme 2x měsíčně tekutými hnojivy. V zimě zálivku i hnojení omezíme. Na jaře se provádí seříznutí a přesazení.. Nemá specifické nároky na substrát.

Množíme stonkovými řízky a semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Malvaceae (Slézovité)

V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019