zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 118x

Skalničky : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae

Acinos (Pamětník)

Existuje 4 - 10 druhů. Rostou v Euroasii.

Vyhovují jim sušší půdy chudé na živiny. Obvykle odolávají mrazu.

Do substrátu doporučuji použít:
OSMOCOTE 60g
za 16,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Acinos alpinus (Pamětník alpínský/Merulka alpinská)

Roste v horách střední a jižní Evropy s přesahem do severní Afriky a na východ po Malou Asii. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky (4 -) 10 - 20 (i 36)cm. Lodyha je poléhavá nebo vystoupavá, od báze dřevnatí, je ochlupená a má čtvercový průřez. Vstřícné listy mají vejčitý, obvejčitý nebo eliptický tvar s ochlupenými okraji, délku 0,5 - 1,5cm, šířku 3 - 7,5mm a řapíky jsou pouze krátké. Kvete červenofialovými jemně ochlupenými trubkovitými 1 - 2cm dlouhými květy po (2 -) 3 - 6 (i 8)ks v lichopřeslenech v paždí horních listů, na spodním 3laločném pysku má bílé skvrny, kalich má délku 5 - 7mm a koruna má velikost 0,7 - 1,2cm.

Vyhovují mu vápenité půdy, plné slunce, skály, atp.

AcinosAlpinus.jpg
1200 x 900 px
336.11 kB AcinosAlpinus2.jpg
1200 x 900 px
137.15 kB

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: A. alpinus subsp. baumgartenii, Calamintha alpina, Clinopodium alpinum, Satureja alpina, Thymus alpinus

Acinos arvensis (Pamětník rolní)

Roste od Španělska po Velkou Británii, jih skandinávie, středozemí, Balkán, střední Evropu po Ural a Kavkaz, zavlečen byl i do Severní Ameriky. Jedná se o jednoletku nebo až 3letku. Dorůstá výšky (3 -) 7 - 30 (i 40)cm. Lodyha je větvená při bázi, jinak je vystoupavá, ochlupená a má čtvercový průřez. Vstřícné listy mají krátké řapíky, čepel je vejčitá nebo kosníkovitá (i okrouhlá), dlouhá (0,4 -) 1 - 1,8 (i 2,5)cm a široká 0,4 - 1cm a povrch je jemně ochlupený. Kvete oboupohlavnými trubkovitými 2pyskými květy v lichoklasu z lichopřeslenů z 6 - 8 květů, listeny se podobají listům, kalich má trubku na bázi vakovitou, koruna je fialová, růžová (i bílá), dlouhá 0,6 - 0,8 (i 1)cm. Plodem je tvrdka. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu plné slunce a sucho na kamenitých stráních, sutích, křovinách, loukách, náspech, atp.

Množí se semeny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: A. acinos, A. acuminatus, ACINOS ARVENSIS (Lam.) Dandy – pamětník rolní / du, A. clinopodiifacie, A. inflectus, A. schizodontus, A. subcrispus, A. thymoides, A. villosus, Calamintha acinos, Calamintha arvensis, Calamintha heterophylla, Calamintha thymoides, Calamintha villosa, Clinopodium acinos, Faucibarba acinos, Melissa acinos, Mellisa arvensis, Satureja acinos, Satureja villosa, Thymus acinoides, Thymus acinos, Thymus arvensis, Thymus canescens, Thymus concinnus, Thymus diffusus, Thymus gibbosus, Thymus heterophyllus


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019