zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 46x

Trvalky : Rosopsida / Ranunculales / Ranunculaceae / Aconitum

Aconitum lycoctonum (Oměj vlčí mor)

Pochází z Evropy a severní Asie. Patří mezi trvalky. České druhové jméno je pojmenováno po údajném používání na trávení vlků a lišek. Dorůstá výšky 0,5 - 1 (i 1,5)m. Stonek je ochlupený a bohatě se větví. Listy má dlanitě dělené, 5 - 7x četné. Délka světležlutých květů je 2 - 2,5cm. Opylují je pouze čmeláci. Plodem je měchýřek. Semena jsou nepravidelně lištovaná. Je jedovatý. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu vlhká vápenitá místa bohatá na živiny.

AconitumLycoctonum.jpg
1127 x 845 px
195.85 kB AconitumLycoctonum2.jpg
1127 x 845 px
75.39 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: A. aegophonum, A. alienum, A. altissimum, A. altissimum subsp. penninum, A. artophonum, A. australe, A. boreale, A. cynoctonum, A. dissectum, A. excelsum, A. galectonum, A. galeriflorum, A. intermedium, A. jacquinianum, A. lagoctonum, A. luparia, A. lupicida, A. lycoctonum var. myoctonum, A. lycoctonum var. septentrionale, A. meloctonum, A. monanense, A. myoctonum, A. ochroleucum, A. perniciosum, A. phthora, A. pyrenaicum, A. pyrenaicum var. fallax, A. rectum, A. rogoviczii, A. squarrosum, A. strictissimum, A. tenuisectum, A. thelyphonum, A. theriophonum, A. toxicarium, A. transilvanicum, A. umbraticolum, A. vulparia, A. vulparia f. galactonum, A. vulparia f. hirtisepalum, A. vulparia f. umbraticolum, A. vulparia var. glabriflorum, A. vulparia var. phthora, A. wraberi, A. zooctonum, Delphinium lycoctonum

Na hnojení doporučuji:
NPK - univerzální hnojivo 3kg / NPK - univerzální hnojivo
za 79,00 Kč s DPH.

Popis rodu Aconitum

cenikceny již od 55,00 Kč s DPH

Pochází z horských částí severní polokoule. Listy jsou hluboce laločnaté na 5 - 7 částí a ty opět na další 3 se zubatým okrajem. Barva květů může být modrá, růžová, bílé, žlutá nebo červená. Tvarem jsou jaksi svisle zploštělé, dalo by se říci jako rytířská helma. Plodem je měchýřek. Je jedovatý.

Vyhovují mu dobře propustné vlhké půdy a svahy v polostínu.

Množí se semeny nebo dělením.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ranunculaceae (Pryskyřníkovité)

Existuje asi 2500 druhů a 60 rodů. Zpravidla se jedná o jednoleté byliny. Méně častěji se setkáte s polokeři, keři nebo dokonce liánami. Listy mohou mít palisty, okraje zase laloky, zoubky nebo jsou celistvé. Žilnatina čepele je dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají oboupohlavné, vykvétají samostatně nebo v latách, vrcholících, okolících či klasech. Počet okvětních lístků začíná na 4, nejčastěji jich je 5. Plodem bývá měchýřek nebo nažka, vzácněji bobule nebo tobolka. Rostliny jsou jedovaté.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019