zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 154x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Malvales / Bombacaceae

Adansonia (Baobab)

cenik ceny již od 25,00 Kč s DPH

Jedná se o opadavé nebo polostálezelené stromy. Kmeny jsou tlusté, velmi impozantní. Větve jsou oproti němu naopak krátké. Nejvyšším druhem baobabu - nejen na Madagaskaru ale i na světě - je A. grandidieri dosahující úctyhodných 40m, z čehož 30m činí kmen o průměru až 7m. Listy jsou 5 - 7četné, na šířku měří asi 9cm. Květy mají bílou barvu, jsou převislé, otevírají se v noci, opylují je netopýři, kalich je hluboce 5tilaločnatý, korunních lístků je 5 a má mnoho tyčinek. Plodem je podlouhlá dřevnatá tobolka s hnědavým plstnatým porvrchem. Vyskytuje se jen na malém území na středozápadě Madagaskaru. Malgašský název reniala znamená královna lesa a odráží skutečnost, že je nejvyšším stromem na západním pobřeží. Domorodci jeho semena používaly dříve k lisování oleje. Patří mezi ohrožené druhy, stejně jako většina dalších.

Potřebuje plné slunce a dobře propustnou půdu. Minimální teplota pěstování je 13 - 16°C.

Neděste se velikosti baobabu! Rostliny se dají velmi dobře tvarovat. Po dosažení výšky, která Vám vyhovuje, zaštípněte vrchol rostliny a dále pravidelně tvarujte podle svých představ. Semena (zakoupil jsem je v Pražské botanické zahradě ve vchodu do Fatamorgany za 53Kč/4ks v létě 2007) namočte do nádoby s vodou 60 - 70°C teplou a nechte nasáknout na teplém místě po 24 hodin. Semena by se měla potopit. S nepotopenými semeny můžete proces opakovat. Na dno květináče dejte 2cm vrstvu drenáže z jemného štěrku, hrubého písku nebo použijte větší kousky hliněného květináče. Na tuto vrstvu nasypte dobře propustnou hlinitopísčitou zeminu. Můžete použít směs stejných dílů výsevního substrátu (najdete v prodejnách zahrádkářských potřeb) a hrubého ostrého písku. Semena vysejte 2 - 3cm pod povrch. Květináč umístěte na světlé místo chráněné před poledním sluncem a teplotu udržujte v rozmezí 20 - 25°C. Pravidelně zalévejte, zeminu udržujte mírně vlhkou. Po vyklíčení rostlinek nechte před každou zálivkou zeminu na povrchu oschnout. Když semenáčky vytvoří 2 - 3 páry listů, přesaďte je jednotlivě do květináčů s vrstvou drenáže na dně do hlinitopísčité zeminy nebo do směsi 2 dílů substrátu pro pokojové rostliny a jednoho dílu hrubého ostrého písku. Zalévejte, dokud mají rostliny listy. Počátkem zimy snižte teplotu na cca 20°C a omezte zálivku. Přes zimu mohou zežloutnout listy a případně i opadat, pak zalévejte 1x za 14 - 20 dní. Na jaře zvyšte teplotu a po objevení prvních listů začněte i více zalévat. Od jara do konce srpna přihnojujte hnojivem pro rostliny ozdobné listem. V září používejte hnojivo s vyšším obsahem draslíku.

Adansonia.jpg
636 x 848 px
184.75 kB

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Adansonia digitata (Baobab africký/B. prstnatý)

cenikceny již od 25,00 Kč s DPH

Pochází z jižní Afriky ze savan Sahelu. Patří mezi částečně stálezelené stromy. Koruna je kulovitý. Kmen může mít toušťku 15m, obvod 20 - 40m a celkovou výšku stromu 20 - 22m. K tomu se může dožít věku i přes 2000let. Borka je růžovošedá až měďnatá, hladká a zřasená. Dřevo nemá letokruhy, ale jakési slupky. Listy vyrůstají střídavě ve spirále, mají celkově eliptický tvar, který je dlanitý, složený z 5 - 7 (i 9)ti oválných lístků se špičkou, v mládí jsou hvězdicovitě ochlupené, dlouhé 5 - 17cm, široké 2 - 7cm bez řapíčků, řapíky jsou dlouhé do 16cm. Kvete na dlouhých stopkách převislými bílými dlouze stopkatými 5tičetnými oboupohlavnými úžlabními květy, které mají až 20cm v průměru, korunní lístky jsou zpětně stočené, dlouhé 3 - 12cm, celkový průměr květu je až 20cm. V noci zapáchají a jsou opylovány netopýry. Začíná kvést ve věku 16 - 23let. Plodem je jedlá, vejčitá až válcovitá tobolka délky 12 - 20 (i 35)cm a průměru až 13 (i 16)cm s dřevnatým, žlutohnědým a drsně chlupatým povrchem. Uvnitř je slizovitá dřeň s kulatými, oválnými či fazolovitými semeny.

Dobře vzdoruje suchu. Růst je pomalý.

Množí se semeny.

AdansoniaDigitata.jpg
681 x 908 px
423.46 kB AdansoniaDigitata2.jpg
681 x 908 px
356.76 kB AdansoniaDigitata3.jpg
1024 x 768 px
138.37 kB

Adansonia grandidieri (Baobab Grandidierův)

Pochází ze západního Madagaskaru. Velikost květů dosahuje až 30cm, otevírají se v noci, mají červenorůžovou barvu a mnoho nažloutlých dlouhých tyčinek. Opylují jej lišajové, které při tom chytají lemuři a tím se nechtěně stávají také opylovači.

AdansoniaGrandidieri.jpg
369 x 701 px
65.75 kB AdansoniaGrandidieri2.jpg
784 x 643 px
61.98 kB AdansoniaGrandidieri3.jpg
678 x 908 px
276.66 kB

Adansonia gregorii (Australský baobab)

Pochází z Austrálie. Kmen dosahuje v průměru 5m a dorůstá výšky 20m. Kvete bílými květy.

AdansoniaGregorii.jpg
627 x 944 px
395.19 kB AdansoniaGregorii2.jpg
627 x 944 px
325.65 kB

Synonyma: A. gibbosa

Adansonia madagascariensis (Madagaskarský baobab)

cenikceny již od 34,00 Kč s DPH

Pochází z Madagaskaru. Kmen dorůstá v průměru 5m při výšce 10 - 30m. Kvete červenými květy.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Adansonia perrieri

Pochází ze severního Madagaskaru.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Adansonia rubrostipa

cenikceny již od 33,00 Kč s DPH

Pochází z Madagaskaru. Tloušťka kmenu je 2m. Celková výška stromu se pohybuje mezi 5 - 20m.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. fony

Adansonia suarezensis

Pochází z Madagaskaru.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Adansonia za

cenikceny již od 31,00 Kč s DPH

Pochází ze západního Madagaskaru. Tloušťka kmenu může být až 6m a celková výška stromu 10 - 40m. Květy jsou bílo červené.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020