zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 190x

Skalničky : Rosopsida / Ranunculales / Ranunculaceae / Adonis

Adonis aestivalis (Hlaváček letní)

cenik ceny již od 14,00 Kč s DPH

Patří mezi jednoletky. Dorůstá výšky 15 - 50 (i 70)cm. Listy jsou tenké, čárkovité, hluboce laločnaté, 2 - 3x zpeřené. Kvete sytými červenooranžovými květy o průměru 2 - 3cm s 5 - 8mi okvětními lístky s tmavou skvrnou na bázi na dlouhých stopkách. Plodem je 6mm nažka bez tmavé skvrny. Patří mezi chráněné druhy C2 a je jedovatý. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu okraje suchých vápenitých polí, příkopy, rumiště, atp. na plném slunci.

Množí se semeny.

Fotografie převzata z http://www.vkolacek.cz/ .

AdonisAestivalis.jpg
450 x 600 px
301.63 kB AdonisAestivalis2.jpg
900 x 1200 px
418.73 kB AdonisAestivalis3.jpg
1200 x 800 px
503.95 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: A. aestivalis f. citrina, A. aestivalis subsp. cretica, A. aestivalis subsp. marginata, A. aestivalis var. velutina, A. ambigua, A. ambigua var. flavus, A. annua var. phoenicea, A. autumnalis, A. bienertii, A. citrina, A. crinita, A. cristata, A. flammea, A. flava, A. inermis, A. inglisii, A. linnaei, A. maculata, A. maculata var. miniata, A. maculata var. ochroleuca, A. maculata var. pallens, A. micrantha, A. miniata, A. polymorpha, A. scrobiculata subsp. velutina, A. squarrosa, Cosmarium aestivale

Popis rodu Adonis

cenikceny již od 14,00 Kč s DPH

Dorůstá do výšky 10 - 30cm. Patří mezi ně jednoletky i mnoholeté druhy. Pocházejí jak z Evropy, tak hlavně z Asie. Květy mají průměr až 7cm.

Dokáže růst jak na slunci, tak v polostínu a není vybíravý na půdu.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ranunculaceae (Pryskyřníkovité)

Existuje asi 2500 druhů a 60 rodů. Zpravidla se jedná o jednoleté byliny. Méně častěji se setkáte s polokeři, keři nebo dokonce liánami. Listy mohou mít palisty, okraje zase laloky, zoubky nebo jsou celistvé. Žilnatina čepele je dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají oboupohlavné, vykvétají samostatně nebo v latách, vrcholících, okolících či klasech. Počet okvětních lístků začíná na 4, nejčastěji jich je 5. Plodem bývá měchýřek nebo nažka, vzácněji bobule nebo tobolka. Rostliny jsou jedovaté.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019