zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 3x

Skalničky : Magnoliopsida / Lamiales / Boraginaceae / Alkanna

Alkanna macrosiphon

Roste v Turecku v trsech. Dorůstá výšky 15 - 30cm. Povrch je žláznatě štětinatý. Přízemní listy jsou úzce kopinaté, tupé a lodyžní jsou přisedlé a kratší. Květenstvím je hrozen, vlastní květy jsou růžovofialové a kalich je tupě cípatý.

Vyhovují ji skalní pukliny, plné slunce, chudá dobře propustná půda, nízká zálivka a suchý zimní režim.

Množí se semeny, dělením nebo kořenovými řízky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Popis rodu Alkanna

Plodem je tvrdka. Nejznámějším druhem je A. tinctoria.

Množí se semeny, dělením nebo kořenovými řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Boraginaceae (Brutnákovité)

Existuje v ní 100 - 150 rodů a na 2000 druhů. Patří mezi jednoletky i trvalky. Jedná se nejčastěji o byliny, dále keře, stromy i liány. Povrch bývá opatřený chloupky nebo je jinak zdrsnělý. Zpravidla střídavé listy bývají celokrajné bez výkrojků a bez palistů. Mívají různé velikosti v závislosti na vzdálenosti od země. Květy jsou obvykle oboupohlavné, zvonkovitě až trubkovitě tvarované a vyrůstají ve vijanu. Plodem je jednosemenná tvrdka, peckovice nebo tobolka. Mezi nejznámější zástupce patří Brutnák, Plicník nebo Kostival.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020