zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 47x

Ovoce : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae / Amelanchier

Amelanchier lamarckii (Muchovník velkokvětý/M. Lamarckův)

Roste v Kanadě v podobě opadavého keře. Dorůstá výšky až 6 (i 12)m a šířky až 15m v rozložitém habitu. Borka je šedá a hladká, rozpraskaná. Vytváří obvykle více kmenů. Listy jsou střídavé, mírně vejčité, pilovité, tmavězelené, při rašení bronzové, na podzim červené, v mládí ochlupené, dlouhé 4,5 - 8 (i 8,5)cm, široké 2 - 5cm a báze je zakulacená. Květenstvím je řídký 6 - 10tičetný převislý hrozen, vlastní květy mají stopkou délky 1,5 - 2,5cm, jsou 5tičetné, bílé, kališní cípy vzpřímené a korunní lístky dlouhé 0,9 - 1,4cm. Plodem je temně modrofialová až růžovofialová malvice na 2 - 3,5cm stopce. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu kyselé, vlhké, dobře propustné půdy bohaté na živiny. Je mrazuvzdorný do -34°C.

AmelanchierLamarckii.jpg
719 x 958 px
425.09 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 6 - 9

Synonyma: A. canadensis, A. canadensis subsp. confusa, A. confusa, A. grandiflora, A. laevis

Popis rodu Amelanchier

Pochází ze Severní Ameriky. Patří mezi opadavé keře nebo i nižší stromy a dožívá se věku 30 - 70let (plná plodnost kolem 6. roku). Dorůstají výšky až 12m (kultivary pěstované pro plody zpravidla max. 4m). Kořeny sahají do hloubky 60 - 80cm. Palisty jsou drobné a záhy opadávají. Listy jsou střídavé, celokrajné, jednoduché a zpravidla vejčité. Kvete bílými květy s 5ti okvětními lístky a 10 - 20ti tyčinkami seskupenými do hroznu. Plodem je jedlá sladká malvice fialovočervené barvy s 4 - 10ti semeny.

Vyhovuje jim plné slunce nebo polostín a vlhká půda bohatá na živiny ideálně s neutrálním nebo kyselým pH (pouze A. ovalis snáší zásadité půdy). Vydrží i více než -20°C mrazy a květy do -5°C. Dobře snáší řez.

Množí se semeny po stratifikaci, hřížením nebo kořenovými výmladky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Rosaceae (Růžovité)

Patří sem 100 - 120 rodů se 3000 - 4000 druhy. Nejznámějším zástupcem je bezesporu růže, označována jako královna květin. Dalšími významnými představitelem je ovoce mírného pásma a také řada léčivých rostlin. V této čeledi se tedy naleznou byliny, keře i dřeviny, často obdařené ostny. Listy vyrůstají obvykle střídavě, jsou složené a s palisty. Kvete většinou 5tičetnými oboupohavnými květy. Plodem je pak češule.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek