zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 132x

Parazitické : Rosopsida / Santalales / Loranthaceae

Amylotheca

Roste na Borneu, Malajsii, Nové Kaledonii, Nové Guineji, Austrálii, Sumatře, Thajsku, Nových Hebridách a Vanuatu v podobě poloparazitického keře parazitujícího na větvích. Bývá mohutná. Listy bývají vstřícné až téměř vstřícné a peřenožilné. Květenství je úžlabní, zpravidla v hroznu, vlastní květy jsou opatřené vlastním listenem, koruna je 6tičetná a korunní lístky jsou z 1/2 srostlé. Plody jsou eliptické až kulovité.

V Austrálii se vyskytují zejména na blahovičnících.

Množí se semeny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Amylotheca acuminatifolia

Roste na Nové Guineji. Listy jsou vstřícné, kopinaté až úzce vejčité, lesklé, zašpičatělé až špičaté, dlouhé 12 - 20cm, široké 2,5 - 7cm, báze je zúžená a žilnatina je zpeřená. Květenství vyrůstá po 1 - 2ks v paždí listů, osa má 2 - 3 páry triád s 1 - 6mm stopkami, postranní mají stopky délky až 5mm, listeny jsou dlouhé 1mm, vlastní květy mají úzce válcovitý kalich délky 3 - 4mm, koruna dospělých poupat je kyjovitá, dlouhá 4,5 - 6,5mm, červená a na vrcholu žlutá. Plody jsou eliptické a dlouhé 1,2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Amylotheca dictyophleba

Roste na Nové Guineji a Austrálii v rozkladitém až převislém habitu. Dorůstá délky až 1,5m. Listy jsou vejčité, kopinaté nebo eliptické, špičaté až zakulacené, zpravidla lesklé, dlouhé (5 -) 8 - 12 (i 14)cm, široké 2 - 12cm, báze je klínovitá až uťatá a řapíky jsou dlouhé 2 - 8mm. Květenství má osu délky 0,5 - 2,8cm s 1 - 6ti páry triád nebo samostatných květů na stopkách o délce 4 - 8mm, případné postranní mají stopky délky 2 - 4mm, listeny jsou 3úhlé, dlouhé 1mm, vlastní květy mají kalich délky 0,3mm, koruna je 6tičetná, bývá červená nebo oranžová, spodní část může být žlutá, světlejší anebo zelená a vrchol může být také žlutý. Plody jsou kulovité, červené nebo růžovofialové a dlouhé 1 - 1,2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická zóna: 10 - 11

Synonyma: Aciella balansae, Aciella deplanchei, Aciella dictyophleba, Aciella lanceolata, Aciella lifuensis, Aciella pancheri, Aciella pyramidata, Aciella rubra, Aciella tenuifolia, Amyema oligantha, A. balansae, A. banksiana, A. canalensis, A. comptonii, A. francii, A. lanceolata, A. lifuensis, A. pyramidata, A. rubra, A. tenuifolia, Elytranthe balansae, Elytranthe deplanchei, Elytranthe dictyophleba, Elytranthe lanceolata, Elytranthe lifuensis, Elytranthe pancheri, Elytranthe pyramidata, Elytranthe rubra, Elytranthe tenuifolia, Loranthus dictyophlebus

Amylotheca duthieana

Roste v Thajsku, Sumatře, Malajsii, Singapuru a Borneu v robustním habitu. Povrch bývá nasivělý. Listy jsou vstřícné nebo řídké, podlouhlé až vejčité nebo eliptické, zakulacené, tlusté, dlouhé 7 - 15cm, široké 2 - 7cm, báze uťatá až mírně klínovitá, žilnatina zpeřená, řapíky jsou tmavé a dlouhé 1 - 2,5cm. Květenství se objevuje na uzlinách v podobě hroznů z 1 - 5ti křižmostojných párů triád s 1,5 - 5mm stopkami, osa květenství má délku 0,3 - 2cm, vlastní květy mají 0,5 - 2mm stopku, koruna dospělých poupat je 6tičetná, tupá, mírně kyjovitá, dlouhá 4,5 - 7cm, červená, na vrcholu zpravidla tmavě růžovofialová, hnědá nebo černá a trubka rozevřeného květu je dlouhá 3 - 4,8cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. borneana, Arculus duthieanus, Elytranthe rubra

Amylotheca subumbellata

Roste v Austrálii v rozkladitém až převislém habitu. Listy jsou čárkovité až kopinaté, špičaté (i tupé), max. krátce řapíkaté, dlouhé 8 - 16cm a široké 0,6 - 1,8cm. Květenství má osu délky 0,4 - 1cm, tvoří ji 2 - 6 křižmostojných párů triád, listeny jsou 3úhlé, dlouhé 1mm, vlastní květy mají 2,5 - 3,5mm stopku, postranní jsou dlouhé 1,5 - 2mm, kalich má délku 0,3mm a koruna je červená.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021