zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 585x

Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Anacamptis

Anacamptis morio (Vstavač kukačka/V. obecný)

Pochází z Evropy a západní Asie (po Írán). Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky (7 -) 13 - 30 (i 40)cm. Pod zemí vytváří hlízu. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou kopinaté, občas eliptické, dlouhé do 14cm a vytvářejí přízemní růžici. Kvete růžovými až fialovými květy v 5 - 25ti četném hroznovitém klasu s délkou do 13cm, pysk je min. stejně široký jako dlouhý, 1 - 1,5cm, 3laločný, postranní laloky jsou mnohem větší, centrální je drobný až zcela chybějící a světlý, tmavě skvrnitý. Patří mezi chráněné druhy CITES. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu vlhké nízké spíše sušší louky a půdy s pH 5,5 - 8,6 a bohaté na živiny.

Fotografie převzata z http://www.vkolacek.cz/ .

AnacamptisMorio.jpg
387 x 600 px
235.66 kB AnacamptisMorio2.jpg
782 x 600 px
329.55 kB AnacamptisMorio3.jpg
463 x 675 px
245.61 kB AnacamptisMorio4.jpg
442 x 675 px
198.66 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: A. morio f. alba, Helleborine athensis, Herorchis morio, Herorchis picta var. skorpili, Orchis albertii, Orchis athensis, Orchis crenulata, Orchis intermedia, Orchis moria, Orchis morio, Orchis morio f. bilobulata, Orchis morio f. nana, Orchis morio f. robustior, Orchis morio f. sublaxiflora, Orchis morio f. sublobatus, Orchis morio f. subpicta, Orchis morio f. unilobata, Orchis morio f. velutina, Orchis morio subsp. alba, Orchis morio subsp. athensis, Orchis morio var. albiflora, Orchis morio var. athensis, Orchis morio var. carnea, Orchis morio var. elatior, Orchis morio var. flava, Orchis morio var. gigas, Orchis morio var. irregularis, Orchis morio var. parviflora, Orchis morio var. rosea, Orchis morio var. skorpili, Orchis morio var. subpicta, Orchis morio var. valida, Orchis morio var. velutina, Orchis morio var. viridiflora, Orchis officinalis, Orchis skorpili, Serapias athensis

Popis rodu Anacamptis

Patří mezi terestrické orchideje a trvalky. Roste na loukách, skalách nebo dunách Euroasie od středozemí po střední Asii. Kvete v létě ve vzpřímeném klasu obvykle růžovými nebo fialovými květy.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Orchidaceae (Vstavačovité)

Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:

Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek