zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 70x

Tropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Araujia

Araujia sericifera

cenik ceny již od 20,00 Kč s DPH

Pochází z Jižní Ameriky. Byla ale introdukována do Evropy, JAR, Kalifornie, Georgie, Argentýny, Brazílie, Paraguayi, Uruguyai, Austrálii a na Nový Zéland. Jedná se o rychle rostoucí plazivou trvalku a liánu dorůstající výšky (2 -) 5 - 7 (i 10)m. V mlátí je rostlina hustě krátce ochlupená. Vstřícné listy jsou kožovité, řapíkaté, mají tmavězelenou barvu, podvinutý okraj, téměř 3úhelníkový tvar se špičkou, délku (3,5 -) 4 - 8 (i 12)cm, šířku (1,3 -) 1,5 - 3,5 (i 6)cm a řapíky jsou dlouhé 1 - 3cm. Kvete oboupohlavnými zvonkovými květy průměru 1,5 - 2,5cm po 2 - 8ks v hroznech či latách o délce do 5cm s kalichem o průměru 2cm a tvoří jej 5 okvětních lísků světlé béžové barvy s vnitřní stranou zbarvenou do růžova. Plodem je lusk, má hruškovitý tvar délky 8 - 10 (i 12)cm, průměru 5 - 7cm a obsahuje velké množství černých ochlupených semen velikosti 3,5cm. Při poranění roní bílé lepkavé mléko.

Potřebuje plné slunce nebo polostín.

Množí se semeny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 9 - 11

Synonyma: Apocynum volubine, A. albens, A. calycina, A. sericifera f. calycina, A. sericifera f. hortorum, A. sericofera, Physianthus albens, Schubertia albens

Popis rodu Araujia

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Pochází z Jižní Ameriky. Rodové jméno bylo vybráno na počest portugalského amatérského botanika jménem António de Araújo e Azevedo (1754 - 1817). Roste v podobě stálezelených ovíjivých keřů či lián. Bývá olistěná již od země. Kvete růžovými nebo bílými květy zvonkového tvaru. Plody jsou tlusté, kožovité, hruškovité, občas i nafouklé měchýřky nebo lusky. Nejznámějším druhem je A. sericifera.

Vyhovuje ji plné slunce a úrodná dobře propustná půda. Není mrazuvzdorná.

Množí se semeny nebo stonkovými řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Apocynaceae (Toješťovité)

Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek