zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 263x

Zelenina : Rosopsida / Brassicales / Brassicaceae

Armoracia (Křen)

Existují 3 druhy. Pochází z mírného pásu severní polokoule.

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Armoracia macrocarpa (Křen velkoplodý)

Pochází z Maďarska, Srbska, Rumunska a Slovenska.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Armoracia rusticana (Křen selský)

Pochází z jihovýchodní Evropy a západní Asie. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 0,3 - 1 (i 1,5)m. Šlechtí se zejména kvůli svému bílému tlustému dlouhému tlustému kořeni, který se využívá v lékařství a potravinářství k dochucování jídel. Při narušení vydává intenzivní aroma vyvolávající u lidí slzení, kýchání atp. Lodyhu má dutou a mírně rýhovanou. Listy má v přízemí dlouhé 0,3 - 0,5 (i 1,2)m, široké 7 -20cm, kopinatého tvaru se zvlněným zubatým okrajem a až srdčitou bází. Kvete bílými květy v latovitém květenství na koncích krátkých větví. Květní lodyha dorůstá výšky až 1,5m. Plodem je šešulka, ale semena se tvoří jen málokdy.

Vyhovuje mu vlhčí písčitá lehká půda bohatá na živiny, např. okraje potoků a plné slunce nebo polostín.

Množí se na podzim kořenovými řízky o délce 10cm a průměru 2cm. Necháme je přez zimu ve vlhkém písku a sázíme na záhon na jaře.

ArmoraciaRusticana2.jpg
1127 x 845 px
163.39 kB

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: A. armoracia, A. lapathifolia, Cochlearia armoracia, Nasturtium armoracia, Radicula armoracia, Rorippa armoracia


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019