zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 45x

Tropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Bauhinia

Bauhinia variegata (Bauhinie pestrá/B. různá)

cenik ceny již od 32,00 Kč s DPH

Roste v Kašmíru, Pakistánu, Indii, Nepálu, Myanmaru a Činy v podobě poloopadavého až opadavého stromu. Dorůstá výšky 4,5 - 10 (i 12)m. Listy jsou střídavé, dlouhé i široké (4,5 -) 10 - 15 (i 20)cm, kulaté, rozdělené na 2 laloky hlubokým zářezem na konci a na bázi, žilnatinu tvoří 9 - 15 žilek a spodní strana je ochlupená. Květenstvím je chudý max. krátce řapíkatý hrozen, hrozen, vlastní květy jsou růžové nebo bílé o průměru 8 - 12cm, mají ochlupený kalich délky 2 - 2,7cm s 5ti zuby, korunní lístky jsou 4, obvejčité, 5. je zdvihnutý nad ostatní a tmavší. Plodem je 15 - 30cm dlouhý a 1 - 2 (i 2,5)cm široký lusk obsahující 10 - 15 semen. Existuje vnitrodruhový taxon:

BauhiniaVariegata4.jpg
640 x 480 px
124.1 kB BauhiniaVariegata5.jpg
480 x 640 px
113.7 kB BauhiniaVariegata6.jpg
640 x 480 px
135.38 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: B. chinensis, B. decora, B. variegata var. chinensis, Phanera variegata

Popis rodu Bauhinia

cenikceny již od 29,00 Kč s DPH

Byla pojmenována po bratřích Bauhiniových - švýcarsko-francouzských botanicích. Rostou ve Vietnamu, severní Indii, jihovýchodní Číně, dále pak na Hawaii, při pobřeží Kalifornie, v Texasu, Louisianě, na Floridě a v tropické Africe v podobě stálezelené nebo v době sucha opadavého keře nebo popínavky. Dorůstají výšky 6 - 12m a rozkládá se do šířky 3 - 6m. Listy vyrůstají střídavě, jsou dvojlaločnaté dělené u báze a konce, obvykle velikosti 10 - 15cm. Květy mají 5 okvětních lístků a celková velikost se pohybuje v rozmezí 7,5 - 12,5cm. Barva může být růžová, fialová, oranžová, červená nebo žlutá. Svým tvarem se podobají květům orchidejí. Plodem je lusk.

Vyhovuje ji teplo, plné slunce a lehká drobě propustná půda bohatá na živiny.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek