zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 8x

Dvouletky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Bellis

Bellis perennis (Sedmikráska obecná/Chudobka)

cenik ceny již od 20,00 Kč s DPH

Pochází ze západní, střední a severní Evropy. Patří mezi jednodomé trvalky. Pod zemí vytváří oddenek. Dorůstá výšky 4 - 10 (i 20)cm. Pod zemí vytváří krátký, plazivý a větvený oddenek. Stonek je jemně chlupatý. Listy jsou dlouhé 2 - 5cm kopisťovitého nebo obvejčitého tvaru s vroubkovaným okrajem a vyrůstají pouze v přízemní růžici. Kvete v úborech s průměrem 1,5 - 3cm, jazykovité květy bílé nebo narůžovělé, střed žlutý. Využívá se v medicíně. Existují vnitrodruhové taxony:

Kvést dokáže v příhodných podmínkách až do -15°C. Je mrazuvzdorná. Vyhovují ji trávníky, zahrady, louky, pastviny, okraje cest, atp.

Množí se semeny nebo dělením trsů.

BellisPerennis.jpg
1024 x 768 px
164.65 kB BellisPerennis7.jpg
1120 x 840 px
97.88 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Pro hnojení v době před květem nebo plodem doporučuji:
Kristalon PLOD A KVĚT 0, 5kg / Hnojivo pro plod a květ - univerzální
za 105,00 Kč s DPH.

Popis rodu Bellis

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Existuje na 15 druhů. Pochází z Evropy a středozemí. Pouze jediný druh pochází ze Severní Ameriky. Dorůstají většinou výšky 5 - 20cm a vyrůstají v trsech. Květní úbor má žlutý střed tvořený velkým množstvím drobných oboupohlavních kvítků. Okrajové jsou pouze samičí a jsou ukončený korunou bílých okvětních lístků. Tedy typické uspořádání čeledi hvězdnicovitých. Plodem je nažka. Nejznámějším druhem rostoucím u nás v trávnících je B. perennis. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují ji nízké trávníky nebo louky. Nemá ráda přílišnou vlhkost, především v zimě.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019