zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 133x

Zelenina : Magnoliopsida / Cucurbitales / Cucurbitaceae

Benincasa (Tykev)

Existuje pouze jediný druh.

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Benincasa hispida (Tykev vosková/T. zimní)

Roste v tropech a subtropech, především v jihovýchodní Asii a pochází zřejmě ze Sundských ostrovů. Patří mezi jednoletky a jednodomé bylinné rostliny. Roste na plazivých čtyřhranných žebernatých lodyhách jako silná liána. Na povrchu má husté drsné chloupky. Dorůstá takto délky až několika metrů. Opory se přichytává díky úponkům. Listy mají dlanitokalnný tvar s pilovým okrajem, délku 10 - 25cm a šířku 10 - 20cm. Řapík má délku 10 - 25cm a je chlupatý. Kvete v paždí listů zvoncovými jednopohlavnými květy se stříbřitě chlupatým kalichem. Je tvořený 5ti okvětními lístky. V průměru dosahuje 8 - 12cm. Samčí jsou na dlouhé stopce. Plodem je válcovitá bobule délky 0,2 - 0,6 (i 2)m, průměru do 30cm a hmotnosti 2 - 8 (i 30)kg. Jeho barva je zelená až šedozelená, nicméně je pokrytá modrobílou voskovou vrstvou a pichlavými chloupky. Dužina má tloušťku pouze 2 - 4cm, má bělavou průsvitnou barvu a nemá výraznou chuť. Obsahuje mnoho semen žlutohnědé barvy.

Potřebuje teplo, bohatou zálivku a půdu bohatou na živiny.

Množí se semeny, které je dobé nejdříve na cca 4hod namočit do teplé vody, dále ve velhku nechat naklíčit a až poté přesunout do zeminy.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. cerifera


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019