zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 12x

Zelenina : Magnoliopsida / Cucurbitales / Cucurbitaceae

Benincasa (Tykev)

Existuje pouze jediný druh.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Benincasa hispida (Tykev vosková/T. zimní)

Roste v tropech a subtropech, především v jihovýchodní Asii a pochází zřejmě ze Sundských ostrovů. Patří mezi jednoletky a jednodomé bylinné rostliny. Roste na plazivých čtyřhranných žebernatých lodyhách jako silná liána. Na povrchu má husté drsné chloupky. Dorůstá takto délky až několika metrů. Opory se přichytává díky úponkům. Listy mají dlanitokalnný tvar s 5 - 7mi vejčitě3úhlými laloky, pilovým okrajem, délku 10 - 25cm, šířku 10 - 20cm, řapík má délku 10 - 25cm a je chlupatý. Kvete v paždí listů zvoncovými jednopohlavnými květy se stříbřitě chlupatým kalichem délky 1 - 1,5cm, špičatými kopinatými laloky délky 0,6 - 1,2cm s 5ti korunními lístky délky 3 - 5cm, šířky 2 - 4cm, v průměru dosahuje 8 - 12cm a samčí jsou na dlouhé stopce, dlouhé 5 - 15cm, samičí má délku 2 - 4cm. Plodem je válcovitá bobule délky 0,2 - 0,6 (i 2)m, průměru 10 - 25 (i 30)cm, hmotnosti 2 - 8 (i 30)kg, barva je zelená až šedozelená, nicméně je pokrytá modrobílou voskovou vrstvou a pichlavými chloupky, dužina má tloušťku pouze 2 - 4cm, má bělavou průsvitnou barvu a nemá výraznou chuť. Obsahuje mnoho semen žlutohnědé barvy délky 1cm a šířky 6mm.

Potřebuje teplo, bohatou zálivku a půdu bohatou na živiny.

Množí se semeny, které je dobé nejdříve na cca 4hod namočit do teplé vody, dále ve velhku nechat naklíčit a až poté přesunout do zeminy.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. cerifera


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek