zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 24x

Tropické byliny : Liliopsida / Asparagales / Blandfordiaceae

Blandfordia (Blandfordie)

Roste v Austrálii a Tasmánii jako trvalka. Pod zemí vytváří krátký oddenek nebo hlízu. Dorůstá výšky až 1,5m. Listy vytváří zpravidla přízemní trsnatou růžici, jsou 2řadé, přisedlé, jednoduché, střídavé, čárkovité, celokrajné, pochvaté a žilnatina je souběžná. Květenstvím je hrozen, vzácně jsou květy samostatné, úžlabní, jsou oboupohlavné s 1 listenem a 1 listenem, koruna je 6tičetné, korunní lístky jsou srostlé v trubku barvy oranžové až červené se žlutými cípy. Plodem je tobolka.

Vyskytuje se v pobřežních bažinách v horách. Vyhovuje ji vlhký rašelinný substrát v polostínu.

Množí se dělením nebo semeny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Blandfordia cunninghamii

Roste v Austrálii jako trvalka. Listy jsou trávovité, občas s drobnými zuby, dlouhé až 1m a široké 0,7 - 1,2cm. Květe na až 80cm dlouhém a 1cm širokém stonku, květenství tvoří 12 - 30 květů na až 4,5cm stopce, listeny mají podobnou délku, vlastní květy mají 3 kališní lístky a 3 korunní lístky, vytváří válcovitou zvonkovitou červenou korunu délky 3 - 6cm, šířky 2 - 3cm a má 6 žlutých laloků délky do 1,2cm. Plodem je tobolka délky 9cm na až 4cm stopce.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. cunninghamii var. splendens, B. grandiflora var. elongata

Blandfordia grandiflora

Roste v Austrálii jako trvalka. Listy jsou trávovité, dlouhé do 80cm a široké 7mm. Kvete na nevětveném stonku o výšce do 0,8 (i 1,75)m, šířce 7mm, květenství je 2 - 10 (i 20)tikvěté, převislé, vlastní květy mají až 4,5cm stopku s malými listenem na bázi, kalich tvoří 3 kališní lístky, korunní lístky jsou také 3, koruna je trubkovitá, zvonkovitá, červená, dlouhá 3,5 - 6cm, široká 1,8 - 3cm, zakončená 6ti žlutými laloky délky 1,1cm. Plodem je tobolka délky 6cm na 6cm stopce.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická zóna: 9 - 11

Synonyma: B. aurea, B. flammea, B. flammea var. aurea, B. flammea var. princeps, B. grandiflora var. intermedia, B. intermedia, B. princeps, B. speciosa

Blandfordia nobilis

Roste v Austrálii jako trvalka. Listy jsou trávovité, dlouhé do 75cm a široké 3 - 5mm. Kvete na nevětveném stonku o výšce do 0,8, šířce 6mm, květenství je 3 - 20tikvěté, převislé, vlastní květy mají až 3,5cm stopku s malými listenem na bázi, kalich tvoří 3 kališní lístky, korunní lístky jsou také 3, koruna je trubkovitá, zvonkovitá, červená, dlouhá 2 - 3cm, široká 1cm, zakončená 6ti žlutými laloky délky 5mm. Plodem je tobolka délky 6cm na 2,5cm stopce.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. nobilis var. imperialis

Blandfordia punicea

Roste v Tasmánii jako trvalka. Listy jsou trávovité, dlouhé 0,3 - 1m a široké 6 - 8mm. Kvete na nevětveném stonku o výšce do 1m, šířce 7mm, květenství je až 20tikvěté, převislé, vlastní květy mají délku 2 - 4cm s 2,5 - 5cm stopku, koruna je trubkovitá, zvonkovitá, červená, zakončená 6ti žlutými laloky. Plodem je tobolka délky 2,5 - 4cm na 2,5cm stopce.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Aletris punicea, B. backhousii, B. grandiflora, B. grandiflora var. backhousii, B. grandiflora var. marginata, B. marginata


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021