zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 163x

Tropické keře : Magnoliopsida / Solanales / Solanaceae / Brugmansia

Brugmansia sanguinea (Durmanovec krvavý)

cenik ceny již od 28,00 Kč s DPH

Roste v Andách Kolumbie, Peru, Bolívie a severního Čile v podobě keře. Dorůstá výšky 1,5 - 12m. Listy bývají umístěné na koncích větví, jsou vejčitěkopinaté až vejčitě podlouhlé, celokrajné, zvlněné až mírně chobotnaté, vykrajované a dlouhé do 15cm. Kvete převislými oranžovočervenými žlutě žilkovanými trubkovitými (nebo i bleděžlutými nebo světleoranžovými) květy o délce do 25cm, kalich vejčitý, vytrvalý a má min. 2 výrazné zuby. Plodem je vejčitá holá tobolka.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 9 - 11

Synonyma: B. aurea, B. bicolor, B. chlorantha, B. lutea, Datura rosei, Datura sanguinea, Datura sanguinea var. flava, Elisia mutabilis

Popis rodu Brugmansia

cenikceny již od 28,00 Kč s DPH

Roste v subtropech Jižní Ameriky z území podél And od Kolumbie po severní Čile a jihovýchodní Brazílii v podobě stálezeleného nebo poloopadavého keře nebo stromu a je příbuzná rodu Datura. Dorůstá výšky 3 - 11m. Listy vyrůstají střídavě, mají délku 10 - 30cm a šířku 4 - 18cm. Kvete trubkovitě tvarovanými květy po jednom nebo po dvou o délce 14 - 50cm a průměru 10 - 35cm. Barva může být bílá, žlutá, růžová, oranžová nebo červená. Plodem je dužnatá zpravidla dlouhá tobolka. Je jedovatá. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje ji vlhká dobře propustná půda, plná zálivka, přímé slunce nebo polostín a teploty s minimem 5°C. Mícháme substrát ze 3/4 rašelinné půdy a 1/4 kompostu. Na jaře se hluboké seříznutí, aby se docílilo bohatého kvetení.

Množí se vrcholovými řízky délky 10 - 20cm, které se odebírají v průběhu léta.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Solanaceae (Lilkovité)

Existuje v ní asi 96 rodů a více než 2500 druhů. Nalezenou se zde jednoletky, dvouletky i trvalky. Jedná se především o byliny. Patří mezi významnou čeleď, kterou člověk hojně využívá jako zdroj potravin, koření nebo léčivky (ale i jedy). Tvar listů nelze pro velikou rozmanitost obecně definovat. Lze pouze říci, že vyrůstají střídavě a mají často zvlněný okraj. Květy mívají 5 okvětních lístků. Plodem může být bobule nebo toboka. Nejznámějšími zástupci jsou: brambor, rajče, paprika a tabák.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek