zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 76x

Subtropické byliny : Liliopsida / Zingiberales / Cannaceae / Canna

Canna edulis (Dosna jedlá)

Roste v Peru jako trvalka. Dorůstá výšky 1 - 2 (i 2,5)m. Pod zemí vytváří hlízovitý škrobový oddenek, který se využívá jako zelenina. Listy vyrůstají samostatně, jsou dlouhé a tmavězelené až nafialovělé. Kvete oboupohlavnými květy s vnějšími zelenavými lístky a vnitřními kopinatými žlutými s červenými konci. Plodem je trojpouzdrá trnitá tobolka s tvrdými kulatými černými semeny.

Vyhovuje ji teplo, vlhko, hlinitopísčité půdy bohaté na živiny a plné slunce.

Množí se semeny a oddenkovými řízky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická USDA zóna: 9 - 12

Popis rodu Canna

cenikceny již od 19,00 Kč s DPH

Roste v tropických a subtropických částech Ameriky a Asie jako trvalka. Název pochází z řeckého slova kanna - trubka a popisuje tvar květů. Dorůstá výšky 0,45 - 2,5 (i 4)m. Pod zemí vytváří dužnaté škrobovité oddenky. Listy jsou pochvaté, eliptické, zelené, bronzové nebo fialové (i bílé nebo se žlutými pruhy) a dlouhé 20 - 70cm. Květenství je klasovité, vlastní květy jsou asymetrické, objevují se v paždí listenů, jsou prakticky přisedlé, tvořené 3mi úzkými kališními lístky a 3mi korunními. Plodem je ostnitá tobolka obsahující kulatá černá semena. Nejznámnějším druhem je C. indica. Existují vnitrodruhové taxony:

Ideální teplota pro pěstování je 20°C. Potřebují plné slunce, chráněné místo, pravidelnou zálivku a hnojení. Přes zimu se skladují oddenky v suchu při teplotě 12 - 15°C (od 5°C odumírají).

Množí se semeny nebo dělením oddenků.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek