zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 353x

Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Cichorium

Cichorium intybus (Čekanka obecná)

cenik ceny již od 27,00 Kč s DPH

Roste v Euroasii jako trvalka. Dokáže dorůst výšky 0,3 - 1,3 (i 2)m. Kořen je kůlovitý. Po pražení může sloužit jako poněkud hořká náhražka kávy. Stonek je větvený, chlupatý. Mladé listy jsou poživatelné a vhodné pro přidání do salátu. Vytvářejí přízemní růžici, spodní listy mají kracovitý tvar, na spodní straně ochlupené, šupinky chmýru 8 - 10x kratší než nažka, v horní části jsou kopinaté, mírně zubaté. Kvete světle modrofialovými (i bílými nebo růžovofialovými) květy v úborech o průměru 3 - 4cm na mírně tlusté stopce. Plodem je nažka délky 2 - 2,8mm s chmýrem délky 0,2 - 0,8mm. Kořeny lze využít pro náhražku kávy. Používá se v léčitelství. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují ji okraje silnic, mýtiny a jiná otevřená stanoviště. Půda vyhovuje suchá, kamenitá, hlinitopísčitá, bohatá na živiny.

Množí se semeny.

CichoriumIntybus.jpg
615 x 820 px
222.15 kB CichoriumIntybus2.jpg
1127 x 845 px
136.33 kB CichoriumIntybus3.jpg
715 x 953 px
373.21 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 4 - 10

Synonyma: C. balearicum, C. byzantinum, C. cicorea, C. commune, C. divaricatum, C. glabratum, C. glaucum, C. hirsutum, C. intybus f. alba, C. intybus f. crispum, C. intybus f. rubicunda, C. intybus f. sativum, C. intybus subsp. balearicum, C. intybus subsp. foliosum, C. intybus subsp. glabratum, C. intybus subsp. glaucum, C. intybus subsp. sativum, C. intybus var. callosum, C. intybus var. foliosum, C. intybus var. glabratum, C. intybus var. glabrum, C. intybus var. longipes, C. intybus var. radicosum, C. intybus var. sativum, C. officinale, C. perenne, C. rigidum, C. sylvestre

Popis rodu Cichorium

cenikceny již od 27,00 Kč s DPH

Roste v Evropě, západní Asii a severní Africe jako jednoletka nebo trvalka. Pod zemí vytváří mírně ztlustlý hlavní kořen. Stonky jsou větvené. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou křehké, peřenoklané nebo zubaté. Při poranění roní bílý latex. Květenstvím je úžlabní úbor zpravidla v barvě modré.

Vyhovuje ji plné slunce a dobře propustná vlhká půda bohatá na živiny.

Množí se semeny nebo dělením kořenů.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek