zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 68x

Zelenina : Magnoliopsida / Cucurbitales / Cucurbitaceae

Citrullus (Lubenice)

cenik ceny již od 38,00 Kč s DPH

Roste v Africe a Asii v podobě plazivé byliny s lodyhami opatřenými větvenými úponkami. Najdou se druhy jednoleté i trvalky. Přírodní druhy mají plody hořké, oplodí kožovité, dužina bílá nebo růžová a semena hnědá až černá. Nejznámějším druhem je C. lanatus.

Vyhovuje mu lehká dobře propustná půda bohatá na živiny, vydatná zálivka, teplo a plné slunce.

Množí se semeny.

Synonyma: Anguria, Colocynthis

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Citrullus colocynthis (Kolokvinta obecná/Lubenice kolokvinta/Meloun)

Roste ve východním středozemí, Africe a Asii a Turecku jako plazivá nebo šplhavá trvalka s úponkami. Dorůstá délky 0,5 - 0,8 (i 2)m. Pod zemí vytváří hlízovité mírně zdřevnatělé vytrvalé kořeny. Povrch je ochlupený. Listy jsou střídavé, obrysem vejčité, laločnaté, 1 - 2x peřenodílné až peřenosečné, dlouhé (6 -) 10 - 15cm, široké 6 - 8cm a žilnatina je dlanitě hluboce 3 - 5tilaločná. Květy jsou stopkaté, kalich zvonkovitý délky 4 - 7 (i 8)mm, laloky šířky 5mm, koruna zvonkovitá, světležlutá, dlouhá 8mm, široká 5mm a samičí mají korunní lístky delší než samčí. Plodem je kulovitá bobule průměru (4 -) 5 - 7 (i 12)cm a má žlutozelenou barvu se skvrnami uspořádanými do pruhů a obsahuje mírně vejčitá žlutohnědá semena délky 6mm a šířky 3mm. Chuť je extrémě kyselá.

Potřebuje plné slunce, teplo a sušší půdu.

Množí se semeny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

klimatická USDA zóna: 8 - 11

Synonyma: Colocynthis vulgaris, Cucumis colocynthis

Citrullus ecirrhosus

Pochází z Namibie z části pouště. Délka plazivého stonku dosahuje až 2m. Kvete žlutými květy.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Citrullus lanatus (Lubenice obecná/Meloun vodní/Vodní meloun)

cenikceny již od 38,00 Kč s DPH

Původně pochází z tropické a subtropické jižní Afriky. Patří mezi jednoletky, jednodomé a plazivé rostliny. Lodyha je pokrytá bílými chloupky, hranatá, rýhovaná a dlouhá 0,8 - 5m. Z kólének vyrůstají 2 - 3x větvené úponky. Listy jsou střídavé, vejčité s 3 - 7 párovými laloky, téměř peřenodílné až peřenosečné, dlouhé 5 - 35cm a řapíky jsou dlouhé 5 - 20cm. Kvete jednopohlavnými květy v paždí listů složených z 5ti okvětních lístků světležluté barvy, samčí mají 2 (i 4)cm stopku, kalich široce zvonkovitý délky 7mm, mají kopinaté laloky délky (3 -) 5mm, korunní lístky jsou žluté, dlouhé (0,7 -) 1,2 (i 1,6)cm, šířky 4mm, samičí květy mají 6cm stopku, kalich i korunu podobnou samčím. Plodem je zelená kulovitá, mírně eliptická bobule délky 20 - 50 (i 70)cm se střídavými světlejšími a tmavšími podélnými nepravidelně ohraničenými pruhy a lesklým povrchem, tloušťka kůry je zhruba 2cm, obsahuje červenou sladkou šťavnatou osvěžující dužinu s hnědočernými kapkovitými semeny délky do 1cm a šířky do 5mm. Plodí asi 3 měsíce po výsevu. Existují vnitrodruhové taxony:

Potřebuje sušší půdu bohatou na živiny, teplo a přímé slunce.

Množí se semeny.

CitrullusLanatus.jpg
1024 x 768 px
295.27 kB CitrullusLanatus2.jpg
1024 x 768 px
266.82 kB CitrullusLanatus3.jpg
1127 x 845 px
140.67 kB CitrullusLanatus4.jpg
960 x 720 px
226.48 kB

kvete v měsících:    123456789101112

klimatická USDA zóna: 8 - 11

Synonyma: C. colocynthis var. lanatus, C. vulgaris, Cucurbita citrullus, Momordica lanata

Citrullus naudinianus

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek