zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 87x

Popínavé, převislé a půdokryvné : Rosopsida / Ranunculales / Ranunculaceae / Clematis

Clematis orientalis (Plamének východní)

Roste od východního středozemí po Čínu v podobě dřevnatějící popínavky. Listy jsou 1 - 2x zpeřené, kulaté až vejčité, mohou být laločnaté, občas zubaté, zpravidla úzce podlouhlé až kopinaté, špičaté až zašpičatělé s 1 - 2ma úzkými bazálními laloky a řapíky bývají stočené. Kvete žlutými květy v chudé latě, kališní lístky bývají vejčitěkopinaté, na okraji ochlupené, dlouhé (0,8 -) 1,2 - 1,5cm, široké 3 - 5mm. Plodem je ochlupená nažka. Existují vnitrodruhové taxony:

ClematisOrientalis.jpg
1127 x 845 px
214.6 kB ClematisOrientalis2.jpg
1024 x 768 px
249.48 kB ClematisOrientalis3.jpg
500 x 734 px
124.97 kB ClematisOrientalis4.jpg
500 x 763 px
116.33 kB ClematisOrientalis5.jpg
500 x 752 px
106.35 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: C. albida, C. aurea, C. baltistanica, C. dahurica, C. flava, C. glauca var. angustifolia, C. globosa, C. hysudrica, C. longicaudata, C. orientalis var. albida, C. orientalis var. baluchistanica, C. orientalis var. flava, C. orientalis var. globosa, C. orientalis var. hindukushensis, C. orientalis var. latifolia, C. orientalis var. longicaudata, C. orientalis var. robusta, C. orientalis var. sinorobusta, C. orientalis var. tenuifolia, C. orveniae, C. tenuifolia, Clematitis flava, Viticella orientalis

Popis rodu Clematis

cenikceny již od 410,30 Kč s DPH

Roste v mírném pásu celé Země v podobě popínavky (s listovými úponky), ale i keře či byliny, zejména v Japonsku a Číně. Stonek bývá jemně chlupatý. Jsou velmi oblíbené díky široce miskovitým 4 - 8mičetným květům snad všech barev anebo jejich kombinací. Plodenství je kulovité a plodem je nažka. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu plné slunce nebo polostín, lidově by se dalo říct, že hlava má být na slunci a nohy v chladu. Potřebuje pevnou konstrukci po které se bude plazit vzhůru. Ideální je nějaká konstrukce u zdi, protože ta jednak chrání před větrem a také dokáže akumulovat teplo, které v noci vyzařuje. Pokud se týká zeminy, vyhovuje jim propustná, hlinitá a dobře nakypřená půda bohatá na humus a živiny s neutrálním pH. Ideální doba pro výsadbu je jaro nebo podzim. Jámu nezapomeňte před zasazením důkladně prolít vodou. Na dně vytvořte vrstvu štěrku nebo písku, aby kořeny nebyly ve vodě. Lépe snášejí sucho než mokro.

Množí se dělením trsů, roubováním nebo řízkováním (řízek se umisťuje pod sklo na jaře).

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ranunculaceae (Pryskyřníkovité)

Existuje asi 2500 druhů a 60 rodů. Zpravidla se jedná o jednoleté byliny. Méně častěji se setkáte s polokeři, keři nebo dokonce liánami. Listy mohou mít palisty, okraje zase laloky, zoubky nebo jsou celistvé. Žilnatina čepele je dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají oboupohlavné, vykvétají samostatně nebo v latách, vrcholících, okolících či klasech. Počet okvětních lístků začíná na 4, nejčastěji jich je 5. Plodem bývá měchýřek nebo nažka, vzácněji bobule nebo tobolka. Rostliny jsou jedovaté.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek