zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 94x

Tropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Clitoria

Clitoria ternatea (Klitoria ternatská)

cenik ceny již od 17,00 Kč s DPH

Patří mezi popínavé byliny. Dorůstá výšky až 6m. Zpeřené listy 6 - 17cm dlouhé, vlastní lístky mají obvejčitý tvar délky 2 - 7cm a široký 1 - 4cm. Kvete sytě modrofialovými květy dorůstajícími délky 4cm a šířky 3cm. Tvoří jej různě veliké a tvarované okvětní lístky ve tvaru ženského přirození - odtud také rodové jméno rostliny. Plodem je lusk 5 - 12cm dlouhý a obsahuje 6 - 10 semen. Využívá se v léčitelství. Existuje vnitrodruhový taxon:

ClitoriaTernatea.jpg
735 x 514 px
228.19 kB

Pro hnojení doporučuji:
Cererit - univerzální hnojivo 10kg / Cererit - univerzální hnojivo
za 289,00 Kč s DPH.

Popis rodu Clitoria

cenikceny již od 17,00 Kč s DPH

Jak je u bobovitých zvykem i tvar květu tohoto druhu je pyskatý. Skládá se ze spodního velkého korunního plátku, který svou horní třetinou objímá dva páry menších korunních lístků tvořících tvar malého lusku.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019