zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 331x

Tropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Clitoria

Clitoria ternatea (Klitoria ternatská)

cenik ceny již od 31,00 Kč s DPH

Roste v tropech celého světa v podobě stálezelené dřevnatějící popínavky. Dorůstá výšky až 6m. Palisty jsou čárkovité, špičaté a dlouhé 0,4 - 1cm. Listy jsou 1x zpeřené, dlouhé (5 -) 6 - 9,5 (i 17)cm, tvoří je 3 - 5 lístků, vlastní lístky jsou obvejčité, dlouhé (2 -) 5 - 7cm, široké (1 -) 1,4 - 4 (i 6,5)cm a řapíčky jsou dlouhé do 2mm. Květenství má listeny délky 4 - 5mm, listence jsou dlouhé 7mm, stopka je dlouhá 6 - 9mm, vlastní květy jsou sytě modrofialové, dlouhé 4 - 5cm, široké 3cm, kalich je dlouhý 1,2 - 1,6cm, 2 horní zuby jsou na bázi srostlé, koruna má pavézu s nazelenalou bází délky 2,5 - 5cm a šířky 3,5cm. Plodem je lusk 5 - 12cm dlouhý a obsahuje (6 -) 8 - 10 semen. Využívá se v léčitelství. Existuje vnitrodruhový taxon:

ClitoriaTernatea.jpg
735 x 514 px
228.19 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 10 - 12

Popis rodu Clitoria

cenikceny již od 31,00 Kč s DPH

Roste zejména v tropech v podobě popínavého stálezeleného keře nebo trvalky. Listy jsou zpeřené. Kvete samostatnými nebo svazčitými motýlokvětými květy, které jsou oproti zvyku otočené. Plodem je lusk.

Vyhovuje ji teplo, plné slunce a vlhká dobře propustná půda bohatá na živiny.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek