zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 155x

Sukulenty : Magnoliopsida / Saxifragales / Crassulaceae / Cotyledon

Cotyledon orbiculata

Roste v JAR v podobě stálezeleného sukulentního od báze větveného keře. Dorůstá výšky 0,5 - 1,3 (i 1,5)m. Listy jsou umístěné na vrcholcích, jsou vstřícné nebo přeslenité, obvejčité, kopinaté nebo čárkovité, zaoblené až špičaté, lesklé, povrch může být ochlupený, dlouhé 3 - 16cm, široké 1 - 5 (i 9)cm a pokud má dostatek přímého slunečního světla, jsou okraje červené. Květenství může být ochlupené, dlouhé 0,2 - 1m (stopky jsou dlouhé 10 - 70cm), vlastní květy jsou převislé, červené až oranžové (i žluté), průměru 2 - 3 cm, kališní lístky dlouhé 2 - 5mm a koruna je dlouhá 0,7 - 3cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují ji písčité či kamenité dobře propustné půdy a nízká zálivka. Snáší pokles teploty až k 5°C a snad toleruje nejspíše i mírné mrazy.

CotyledonOrbiculata.jpg
1200 x 800 px
586.03 kB CotyledonOrbiculata2.jpg
899 x 898 px
346.16 kB CotyledonOrbiculataOblonga.jpg
800 x 1204 px
545.96 kB

klimatická USDA zóna: 9 - 11

Synonyma: C. ambigua, C. ausana, C. canaliculata, C. decussata, C. elata, C. ergleri, C. mucronata, C. orbiculata f. dinteri, C. papillaris, C. ramosa, C. ramosissima, C. tricuspidata, C. ungulata

Popis rodu Cotyledon

Roste v jižní Africe v podobě stálezelené sukulentní byliny nebo keře. Dorůstá výšky 0,05 - 2m. Povrch bývá ojíněný. Listy jsou dužnaté. Květy mají hluboce rozeklaný kalich, trubkovitou nebo baňkovitou korunu v barvě oranžové, žluté nebo červené a 10 tyčinek. Občas zástupci tohoto rodu bývají zaměňovány s rodem Tylecodon, tomu ale listy opadají a vyrůstají ve šroubovici.

Vyhovuje jim plné slunce, dobře propustná půda a nízká zálivka. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 5 - 7°C.

Množí se semeny nebo řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Crassulaceae (Tlusticovité)

Existuje asi 1500 druhů v 40 rodech. Jedná se o sukulentní rostliny rostoucí jako byliny nebo i polokeře. Listy mohou být protistojné i střídavé, někdy seskupené v přízemní růžici. Čepele mohou mít pilový nebo vroubkovaný okraj. Vždy jsou ale dužnaté a bez palistů. Kvete nejčastěji oboupohlavnými květy ve vrcholících se 3, 4, 5 nebo mnoha okvětními lístky. Plodem je měchýřek.

Vyskytují se především v oblastech s nedostatkem vody. Pokud u nás dokáží přezimovat, často se jedná o oblíbené skalničky.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek