zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 5x

Tropické keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Diplycosia

Diplycosia edulis

Roste na Nové Guineji v podobě i epifytického keře. Dorůstá výšky do 1,5m. Větve jsou v mládí prakticky hranaté. Borka je šedá, na vrcholcích načervenalá až hnědočervená. Listy bývají obvejčité, kožovité, drobně žláznatě vroubkované, zahnuté, dlouhé 2,5 - 7cm, široké 1,5 - 4cm, báze klínovitá, spodní strana řídce tečkovaná, žilnatinu tvoří 1 - 2 páry žilek a řapíky jsou dlouhé 3 - 5mm. Kvete po 1 - 3ks na 0,5 - 1,2cm stopce, listence jsou široce vejčité, drobně ochlupené, dlouhé 1mm, kalich obkuželovitý, narůžovofialovělý, dlouhý 3mm, laloky vejčité, tupé, dlouhé 1,5mm, koruna válcovitá, bílá, zelená nebo růžová s bělavými laloky, dlouhá 5 - 6mm a laloky jsou dlouhé 1mm. Plodem je prakticky kulatá růžovo fialově červená dužnatá tobolka o průměru 0,5 - 1,2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Popis rodu Diplycosia

Roste zpravidla v Malesii v podobě stálezeleného keře, často epifytického. Kořeny bývají tlusté a na bázi zbytnělé. Listy vyrůstají ve spirále, mohou být pilovité anebo vroubkované. Kvete samostatnými úžlabními květy anebo ve svazečcích, vlastní květy mají stopky s listenci srostlými v kalíšek, kalich je hluboce 4 - 5tizubý nebo -laločný, vytrvalý, koruna je zvonkovitá až baňkovitá (i válcovitá nebo prakticky kulatá), zpravidla 5tilaločná a záhy opadající, zpravidla s 10ti tyčinkami, terč bývá pohárkovitý a 8 - 10tilaločný. Plodem je slabostěnná pukající tobolka obsahující drobná semena.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ericaceae (Vřesovcovité)

Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.

Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek