zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 135x

Tropické stromy : Liliopsida / Asparagales / Dracaenaceae / Dracaena

Dracaena sanderiana (Dračinec pruhovaný/Šťastný bambus)

Roste v Kamerunu v podobě štíhlého již od báze větveného keře. Dorůstá výšky 0,9 - 1,5m. Větve jsou přímé. Listy jsou úzce kopinaté, špičaté, zvlněné, bývají stříbřitě panašované, zpětně ohnuté, dlouhé 18 - 26cm, široké 1,5 - 4cm, lesklé, zelené se stříbrobílými pruhy a báze přechází v objímavý řapík. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu rozptýlené světlo, polostín, teploty 15 - 25°C a standardní zahradnický substrát. Hnojíme 1 - 2x za měsíc.

Množí se vrcholovými řízky (řeznou ránu původní rostliny zatřete voskem, aby nevyschl).

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická USDA zóna: 10 - 12

Popis rodu Dracaena

cenikceny již od 22,00 Kč s DPH

Roste v Africe, ale i v Asii, Střední Americe a na Havajských ostrovech v podobě stálezeleného keře nebo stromu. Rodové jméno pochází z řeckého drakania = dračice. Kmen může být jednoduchý nebo vidličnatě větvený. Listy jsou úzce kopinaté až mečovité, vyrůstají v husté spirále na koncích větví, tuhé, kožovité či měkké A řemenovité. Květenstvím je lata nebo hrozen, vlastní květy jsou oboupohlavné, sladce aromatické, symetrické, nálevkovité nebo úzce zvonkovité, 3četné, semeníky jsou přisedlé, vejčité a 3pouzdré. Plodem je 3pouzdrá tobolka nebo kulovitá bobule a obsahuje kulovitá semena. Nejznámější a nejspíše i největší dracéna je strom rostoucí na Kanárském ostrově Tenerife ve vesnici "Icod De Los Vinos" na severním pobřeží.

Pěstujeme v bytě na slunném místě, ale ne prudkém slunci! Větší rostliny venku, třeba na chráněném místě u východní či severovýchodní zdi (chránit před poledním žárem minimálně od června do srpna). Snese pravidelnou i nárazovou zálivku, jen větší rostliny nechte v zimě vždy vyschnout, zvláště zimujete-li při nižší teplotě. Přihnojovat lze jakýmkoliv hnojivem na podporu růstu, jen na podzim použijte hnojivo na vyzrávání (na květy či plody). Zimuje v bytě při pokojové teplotě, minimum je okolo 12°C (minimální zálivka!), ideální 16 až 18°C při mírné zálivce. Přesazujeme menší každý rok, větší po 2 letech do květináče asi o třetinu většího než původní. Používáme např. substrát: 1 díl zahradnického substrátu, 2 díly země ze zahrádky a 1 díl hrubého písku. Doporučuji namíchanou zeminu propařit (platí obecně u všech „pokojovek“). Pro svůj mohutný vzrůst vhodná do větších interiérů nebo k letnění na přistíněném místě. Protože staré, odrůstající listy žloutnou, je třeba je občas odstranit. To jde nejlépe tak, že list uchopíme u kmene a odlomíme tahem dolů. Pokud to jde těžko, ustříhneme list asi 3 cm od kmene. Asi po 14ti dnech zbytek listu uschne a jde snáze odlomit.

Dračince se množí semeny, vrcholovými nebo stonkovými řízky bez vrcholu, které zakořeňují v malých květináčích (na konci března). Nevýhodou tohoto množení je malý počet takto získaných rostlin. Bohužel není obvyklé, aby tyto druhy v pokojových podmínkách kvetly a mohly se množit semenem. Spodní teplota musí být vysoká (alespoň 22°C).

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek