zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 135x

Cibuloviny a hlízy : Rosopsida / Ranunculales / Ranunculaceae / Eranthis

Eranthis hyemalis (Talovín zimní/T. západní)

cenik ceny již od 163,90 Kč s DPH

Roste v jižní Evropě jako trvalka. Dorůstá výšky (5 -) 10 - 15 (i 25)cm. Pod zemí vytváří hlízky. Přízemní listy jsou dlanitě 5 - 7mičetné. Kvete žlutými květy o průměru 2 - 3,5cm podepřené dělenými listeny s úzkými laloky. Z nich se posléze vytváří souplodí 4 - 9ti měchýřků od délce 0,9 - 1,7cm se semeny. Celá rostlina je jedovatá, nejvíce hlíza. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu plné slunce nebo polostín, vlhčí půda bohatá na živiny, nejlépe neutrální nebo mírně alkalická. Dokáže růst i na slunci, ovšem nesnáší sucho.

Množí se semeny nebo hlízkami (sázíme 5cm hluboko).

EranthisHyemalis.jpg
1024 x 768 px
282.13 kB EranthisHyemalis2.jpg
1000 x 853 px
261.44 kB EranthisHyemalis3.jpg
676 x 900 px
374.44 kB EranthisHyemalis4.jpg
1171 x 780 px
251.5 kB EranthisHyemalis5.jpg
1210 x 807 px
87.94 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 5 - 9

Synonyma: Cammarum hyemale, E. bulgarica, E. hyemalis var. bulgaricus, E. x tubergenii, Helleborus hyemalis, Koellea hyemalis, Robertia hiemalis

Popis rodu Eranthis

cenikceny již od 163,90 Kč s DPH

Rodové jméno je složeninou řeckých slov er = jaro a anthos = květ. Roste v jižní Evropě a východní Asii. Dorůstají výšky 10 - 15cm. Pod zemí vytváří malé tmavé kuklovité hlízky s hrbolatým povrchem. Listy jsou 3 - 5tičetné, hluboce laločnaté až asymetricky zubaté a dlouze řapíkaté. Kvete žlutými miskovitými květy, (bíle pouze E. albiflora a E. pinnatifida) na dlouhém stonku, pod květem se vytváří límec se 3 hluboce laločnatých listenů. Plodem je drobný měchýřek obsahující kulovitá hnědá semena.

Vyhovují mu vlhké hlinité i štěrkové půdy na plném slunci nebo v polostínu. Jsou zimuvzdorné. Hlízky se sázejí 5 - 7cm hluboko.

Množí se semeny nebo dělením hlíz.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ranunculaceae (Pryskyřníkovité)

Existuje asi 2500 druhů a 60 rodů. Zpravidla se jedná o jednoleté byliny. Méně častěji se setkáte s polokeři, keři nebo dokonce liánami. Listy mohou mít palisty, okraje zase laloky, zoubky nebo jsou celistvé. Žilnatina čepele je dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají oboupohlavné, vykvétají samostatně nebo v latách, vrcholících, okolících či klasech. Počet okvětních lístků začíná na 4, nejčastěji jich je 5. Plodem bývá měchýřek nebo nažka, vzácněji bobule nebo tobolka. Rostliny jsou jedovaté.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek