zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 24x

Subtropické stromy : Magnoliopsida / Myrtales / Myrtaceae / Eucalyptus

Eucalyptus deglupta

cenik ceny již od 25,00 Kč s DPH

Pochází z Filipín.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: E. binacag, E. naudiniana, E. sarassa, E. schlechteri, E. versicolor, Eugenia binacag

Popis rodu Eucalyptus

cenikceny již od 22,00 Kč s DPH

Roste v Austrálii, Tasmánii a Nové Guineji, Indonésii a Filipínách. Rod E. je velmi košatý, spadá pod něj více než 700 stálezelených stromů i keřů, některé byly následně přeřazeny do nového rodu Corymbia. Vyznačuje se rychlým růstem. V přírodě dorůstají až 100m výšky a řadí se tak mezi nejvyšší rostliny Země. Borka se každý rok odlupuje v pruzích, bývá různobarevná a skvrnitá. Listy bývají zpravidla dvoutvaré, lišící se podle stáří rostliny, střídavé, podlouhlé, kopinaté, eliptické nebo kulaté, kožovité a řapíkaté. Dokáží se natáčet podle směru slunečního svitu. Kvete v terminálních latnatých květenstvích, semeníky bývají 2 - 7pouzdré, korunní lístky jsou 4, spolu s kališními lístky jsou spojené do víčka. Pro pěstování v bytu se nejvíce hodí druhy E. gunnii a E. citriodora. Pro zmírnění růstu je vhodné rostlinu zaštipovat. Listy blahovičníku jsou jedinou potravou medvídků Koala. Je známý svými blahodárnými účinky na dýchací ústrojí, protože vylučuje léčivé aromatické látky. Jeho zvláštností je dvojí druh listů. Mladé rostlině vyrůstají kulaté stříbrozelené listy. Dospělé rostlině naopak vyrůstají podlouhlé zelené listy. Všechny části jsou aromatické. Nejznámějšími druhy jsou E. gunnii a E. citriodora. E. regnans patří k nejvyšším stromům na Zemi. Existuje vnitrodruhový taxon:

Má rád chladnější místo s dostatkem světla bez přímého slunce. Zálivku potřebuje pravidelnou, v zimě mírnější zároveň se snížením teploty u odolnějších druhů až na 4 - 6°C. Substrát by měl být propustný, hlinitopísčitý (směs běžné zeminy, písku a rašeliny v poměru 2:2:1). Hnojíme každých 14 dní hnojivy pro rostliny okrasné listem.

Množí se semeny, které klíčí zhruba po 14ti dnech. Doporučuje se kvůli velikosti semínek (podobají se makovým semínkům) vysévat pouze na povrch a jemně zatlačit. Z osobní zkušenosti ale vím, že pokud lehce zasypete zeminou, vyklíčí také. Řízkování je velmi obtížné. Mladé rostliny přesazuje se každý rok na jaře, starší jednou za 2 - 3 roky. Ideální zeminou je směs listovky, drnovky, písku a kompostu. Pozor na narušení složitého kořenového balu, mohlo by dojít až k úhynu.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Myrtaceae (Myrtovité)

Existuje 130 - 150 rodů s více než 5650 druhy. Nejvíce z nich pochází z východní Austrálie a Malajsie. Patří mezi dvouděložné dřevnaté rostliny. Slouží jako zdroj esenciálních olejů. Listy jsou stálezelené, mohou vyrůstat střídavě i protistojně, obvykle s hladkým okrajem. Mezi nejznámější rostliny patří: Myrta, Štětkovec a Eukalypt.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek