zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 9x

Tropické keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Diplycosia

Diplycosia ciliolata

Roste na Borneu v podobě stromu nebo keře. Dorůstá výšky 1 - 2 (i 4)m. Větve jsou vzpřímené, rozkladité, šedé a v mládí štětinaté. Listy jsou husté, elipticky kopinaté, zašpičatělé, vroubkovaně pilovité, chrupavčité, prakticky kožovité, dlouhé 0,8 - 1,4cm, široké 1,8 - 4,5mm, báze klínovitá, spodní strana štětinatá nebo tečkovaná a řapíky jsou dlouhé 2 - 3mm. Květy mají listence vejčité, zašpičatělé, ochlupené, dlouhé 1mm, kalich je hluboce 5tilaločný, narůžovofialovělý, dlouhý 3mm, laloky jsou úzce vejčité, zašpičatělé, krátce žláznatě třásnité, dlouhé 2,5mm, koruna je baňkovitě válcovitá, bílá nebo růžová, občas béžově zelená, dlouhá 5 - 6mm, široká 2,5 - 3,5mm a laloky jsou dlouhé 1,5mm. Plodem je černomodrá mírně lesklá tobolka o průměru 4mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Gaultheria ciliolata

Popis rodu Diplycosia

Roste zpravidla v Malesii v podobě stálezeleného keře, často epifytického. Kořeny bývají tlusté a na bázi zbytnělé. Listy vyrůstají ve spirále, mohou být pilovité anebo vroubkované. Kvete samostatnými úžlabními květy anebo ve svazečcích, vlastní květy mají stopky s listenci srostlými v kalíšek, kalich je hluboce 4 - 5tizubý nebo -laločný, vytrvalý, koruna je zvonkovitá až baňkovitá (i válcovitá nebo prakticky kulatá), zpravidla 5tilaločná a záhy opadající, zpravidla s 10ti tyčinkami, terč bývá pohárkovitý a 8 - 10tilaločný. Plodem je slabostěnná pukající tobolka obsahující drobná semena.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ericaceae (Vřesovcovité)

Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.

Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek