zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 13x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Proteales / Proteaceae

Gevuina (Gevuina)

Roste v Čile a Argentině v podobě stálezeleného stromu nebo keře. Listy vyrůstají ve spirále, mohou být lichozpeřené a vlastní lístky jsou zubaté. Květenstvím je úžlabní hrozen nebo lata, vlastní květy jsou oboupohlavné, párovité, přisedlé a cípy podvinuté. Plody jsou tvrdé, kožovité až korkovité, prakticky kulaté ořechy a obsahují zpravidla 1 semeno.

Vyhovuje ji chráněné místo, polostín a vlhká dobře propustná půda bohatá na živiny.

Množí se polodřevitými řízky nebo semeny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Gevuina avellana

Roste v Čile a Argentině v podobě stálezeleného stromu nebo keře s kulovitou korunou. Dorůstá výšky 10 - 15 (i 20)m a podobné šířky. Větve jsou v mládí plstnaté. Borka je slabá, šedá a vodorovně rýhovaná. Listy jsou střídavé, 1 (i 2)x zpeřené, dlouhé (7 -) 15 - 35 (i 40)cm, široké 6 - 12cm, tvořené (1 -) 2 - 5 (i 6)ti páry lístků, vlastní lístky jsou vstřícné, vejčité, špičaté, pilovité, kožovité, lesklé, tmavě zelené, dlouhé 2 - 6cm, široké 1,5 - 3,5cm (vrcholový je dlouhý 1 - 6 (i 8)cm, široký 1 - 5cm, báze bývá klínovitá, asymetrická, uťatá až mělce srdčitá a řapíčky jsou dlouhé 6 (i 8)mm. Květenstvím je úžlabní hrozen délky (6 -) 10 - 12 (i 15)cm tvořený 20 - 25ti páry květů, vlastní květy jsou 4četné, malé, bělavé, krátce stopkaté, okvětí béžově bílé, dlouhé 1 - 1,2cm, na bázi srostlé a cípy zpětně ohnuté. Plodem je jedlý červený, později růžovofialový a nakonec černý kulatý až eliptický oříšek o průměru 1,5 - 2cm.

Vyhovuje mu vlhký vzduch. Dospělé exempláře snáší mráz až do -12°C.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická USDA zóna: 9 - 10

Synonyma: Quadria avellana, Quadria heterophylla


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek