zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 22x

Skalničky : Magnoliopsida / Lamiales / Scrophulariaceae / Hebe

Hebe vernicosa (Hebe lesklé)

cenik ceny již od 123,20 Kč s DPH

Roste na Novém Zélandu v podobě vzpřímeného nebo poléhavého hustého keře. Dorůstá výšky 0,3 - 1m. Větve jsou odstálé, v mládí ochlupené. Listy jsou eliptické až obvejčité, rozložené až zahnuté, 2řadé, krátce řapíkaté, lesklé, zelené, kožovité, na okraji světlé, drobně ochlupené, dlouhé 0,8 - 1,5cm, pupeny vykrojené, dlouhé 8mm a široké 4mm. Květenstvím je postranní hrozen délky 2 - 5cm na krátké stopce, vlastní květy mají 1 - 2mm stopku, listeny zelené, dlouhé 3mm, kalich má délku 3mm, cípy zelené, okraj světlý, drobně ochlupený, tupé, koruna bílá, průměru 0,8 - 1cm, korunní lístky rozložené, tupé, trubka bílá, dlouhá 3mm a široká 2mm. Plodem je vzpřímená tupá až mírně hrotitá tobolka délky 4mm a šířky 3mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Popis rodu Hebe

cenikceny již od 110,00 Kč s DPH

Pochází z Nového Zélandu, Francouzské Polynésie, Falklandských ostrovů a Jižní Ameriky. Jedná se o stálezelené keře (v domovině někdy i stromy). Druhy pěstované u nás dorůstají výšky 30cm, ale růst je velmi pomalý. Listy jsou vstřícné, křížmostojné, jednoduché, kožovité až masité, anebo naopak až šupinovité. Kvete oboupohlavnými bílými, růžovými, červenými, růžovofialovými, modrými nebo fialovými květy v hroznech, klasech nebo hlávkách, kalich má 4 cípy, koruna řepicovitá se 4 (i 5, 6)ti cípy a krátce trubkovitá. Plodem je tobolka. Existují vnitrodruhové taxony:

Vydrží na slunci i v polostínu a potřebují sušší místo a chránit na zimu např. netkanou textilií, chvojím nebo listím. Substrát by měl být dobře propustný a kyselý (cca 1/3 rašeliny v substrátu). Nesnášejí silnější mrazy, proto je můžete přezimovat také ve skleníku. (Nejodolnější druhy snášejí až -24°C.)

Množí se semeny nebo polovyzrálými řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Scrophulariaceae (Krtičníkovité)

Existuje 220 - 250 rodů a 3000 - 5000 druhů. Rostou v podobě bylin, popínavek nebo keřů a dokonce i stromů. Jsou mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Dále se dělí na podčeledě:

Listy vyrůstají střídavě, protistojně, v přeslenech nebo svazečtích bez palistů. Kvete v hroznech nebo klasech a jsou oboupohlavné. Plodem je tobolka.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek