zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 62x

Keře : Magnoliopsida / Rosales / Elaeagnaceae / Hippophae

Hippophae rhamnoides (Rakytník řešetlákový)

cenik ceny již od 24,00 Kč s DPH

Roste v severní a střední Evropě a dále nesouvisle až po Čínu v podobě opadavého dvoudomého keře nebo nízkého asymetrického stromu. Dorůstá výšky 1 - 6 (i 10)m a šířky do 6m. Borka má hnědočernou barvu. Větve jsou v mládí stříbřitě šupinaté, později hnědnou a mají trny délky 2 - 7cm. Listy jsou střídavé, šedozelené, stříbřitě plstnaté, lesklé, úzce kopinaté, mírně podvinuté, dlouhé až (1 -) 4 - 7 (i 8)cm, široké 1 - 8mm a spodní strana je nahnědle až stříbřitě plstnatá. Samčí květy jsou seskupené v úžlabních kláscích na bázi letorostů, jsou přisedlé, samičí jsou po 2 - 5ti ks ve svazečcích v paždí letorostů, široké 3mm, mají 0,5mm stopku a květní obal délky 2,5 - 4mm. Plodem jsou (0,5 -) 0,8 - 1cm dlouhé eliptické až prakticky kulaté červenooranžové peckovice bohaté na vitamín C a obsahují 1 vejčitou lesklou pecku délky 4 - 7mm a šířky 4 - 5mm. Doporučuje se 1 samčí na 4 samičí, ale zvládne opylit i více. Plody nelze konzumovat přímo, používají se pro výrobu marmelád apod. Často se užívaná pro osazování méně úrodných půd. Existují vnitrodruhové taxony:

Výborně snáší sucho, vítr i znečištěné prostředí. Vyhovují mu suché písčité půdy, štěrky i mírně vlhké půdy a plné slunce. Rychle se rozrůstá do stran kořeny. Je mrazuvzdorný do -34 (snad i -50)°C.

Množí se semeny a stonkovými řízky s využitím stimulátoru. Dobře se samovolně rozrůstá do šířky kořenovými výběžky.

HippophaeRhamnoides.jpg
1024 x 766 px
162.81 kB HippophaeRhamnoides2.jpg
532 x 800 px
261.13 kB HippophaeRhamnoides3.jpg
532 x 800 px
275.77 kB HippophaeRhamnoides7.jpg
576 x 768 px
210.18 kB HippophaeRhamnoides8.jpg
1024 x 768 px
353.14 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 2 - 9

Popis rodu Hippophae

cenikceny již od 24,00 Kč s DPH

Roste v severní Evropě a Asii v podobě dvoudomého opadavého trnitého keře nebo stromu. Větve jsou stříbřitě ochlupené. Listy jsou střídavé, úzké, celokrajné a krátce řapíkaté. Kvete společně s listy, vlastní květy jsou jednopohlavné, postrádají korunu, jsou seskupené v krátkých hroznech, samčí mají 4 tyčinky a samičí květy mají trubkovitý 2laločný obal. Plody jsou oranžové, bohaté na vitamíny a pecka má 1 rýhu. Nejznámějším druhem je H. rhamnoides.

Vyhovuje mu písčitá ideálně vápenitá půda, plné slunce na březích nebo řídkých lesích. Snáší zasolenou půdu.

Množí se semeny, dřevitými řízky nebo odkopky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek