zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 452x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Cornales / Hydrangeaceae / Hydrangea

Hydrangea macrophylla (Hortenzie velkolistá/H. velkokvětá)

cenik ceny již od 152,90 Kč s DPH

Roste v Japonsku na ostrově Honšú v podobě kompaktního keře, rozšířila se do Číny, Koreje, atd. Dorůstá výšky 1 - 2 (i 3)m. Větve jsou v mládí ochlupené a s širokou bílou dření. Listy jsou vstřícné, eliptické až široce vejčité či obvejčité, pilovité, dlouhé (3 -) 5 - 15 (i 20)cm, široké 1,5 - 15cm, na bázi zakulacené nebo klínovité a řapík má délku (1 -) 2 - 3 (i 4)cm. Květenstvím je plochý až 1/2kulatý chocholík o průměru (8 -) 10 - 20 (i 22)cm, sterilní květy mají 3 - 3,5cm stopku, jsou bílé, růžové nebo modré (závislé na pH půdy), široké 3 - 5cm, kališních lístků je 4 - 5ks, jsou vejčité, dlouhé i široké 1,5 - 2,8cm, fertilní květy 5tičetné, mají 3mm stopku, jsou bílé, kališní lístky 3úhlé, špičaté, růžové, dlouhé 1,5mm, široké 1mm, korunní lístky mírně vejčité, špičaté, dlouhé 3,5 - 5mm, široké 2,5mm a báze je uťatá. Plodem je na vrcholu kuželovitá tobolka délky 6 - 8mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Potřebuje výživnou půdu s kyselým pH (ovlivňuje barvu květu a to i u výše uvedených kultivarů), polostín, chráněné místo před větrem a vlhko (čím větší, tím více ji můžete dopřát slunce). Je si mrazuvzdorná, ale dokáže i namrznout. Pak znovu od kořenů obráží. Na zimu je vhodné bázi rostliny zasypat rašelinou a navrch dát listí nebo větvičky z jehličnanů. Hnojíme na začátku léta hnojivy pro kyselomilné rostliny.

Množí se zelenými řízky.

HydrangeaMacrophylla.jpg
431 x 401 px
36.79 kB HydrangeaMacrophylla2.jpg
391 x 365 px
38.05 kB HydrangeaMacrophylla3.jpg
633 x 433 px
103.06 kB HydrangeaMacrophylla4.jpg
820 x 615 px
146.75 kB HydrangeaMacrophylla5.jpg
615 x 820 px
158.65 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 6 - 10

Synonyma: Hortensia japonica, Hortensia macrophylla, Hortensia macrophylla f. isobue, Hortensia macrophylla f. isonotaki, Hortensia macrophylla f. normalis, Hortensia mutabilis, Hortensia nigra, Hortensia opuloides, Hortensia rosea, Hortensia speciosa, H. azisai, H. florida, H. hortensia, H. hortensis, H. japonica f. hortensia, H. macrocephala, H. macrophylla f. hortensia, H. macrophylla f. isobue, H. macrophylla f. normalis, H. macrophylla var. hattoriana, H. macrophylla var. macrophylla, H. macrophylla var. normalis, H. mandshurica, H. maritima, H. mutabilis, H. nigra, H. opuloides, H. otaksa, H. sieboldii, H. sinensis, Primula mutabilis, Viburnum macrophyllum

Popis rodu Hydrangea

cenikceny již od 152,90 Kč s DPH

Roste v Asii a Severní i Jižní Americe v podobě opadavého nebo stálezelené keře, občas i stromu nebo dokonce pnoucí rostliny a mohou být i epifytické. Větve bývají vzpřímené. Listy vstřícné, celokrajně, někdy peřenolaločné, zpravidla vejčité a pilovité. Kvete drobnými oboupohlavnými květy na 2letém dřevě s 4 - 5ti korunními lístky (na okrajích květenství bývají sterilní), bývají růžové, modré nebo bílé, seskupené do koncových vrcholíků či lat, mají 8 - 10 tyčinek a 3 - 4pouzdré semeníky. Plodem je 2 - 5tipouzdá kožovitá tobolka obsahující mnoho drobných semen. Existují vnitrodruhové taxony:

Nemají rády vápenitou půdu. Vyhovují jim teploty 20 až 25°C na světlém místě, ne na přímém slunci (až na výjimky). Zálivku udržujte bohatou, půda by měla být stále vlhká, navíc dobře propustná. Každý rok rostlinu po odkvětu seřezávejte, udržíte ji tak ve svěžejším vzhledu. Ve starším věku stonky dřevnatí. Odkvetlé květy lze odstřihávat na podzim i na jaře. Barva květů zpravidla závisí na pH půdy, v kyselých bývají modré, u zásaditých růžové nebo červené a před odkvětem mohou blednout.

Množí se řízkováním mladých výhonků zasazenými do směsi rašeliny a písku ve stejném poměru. Možné je také použití semen.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek