zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 83x

Tropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Solanales / Convolvulaceae / Ipomoea

Ipomoea cairica (Povijnice káhirská)

cenik ceny již od 22,00 Kč s DPH

Roste v tropech a subtropech Afriky a Asie jako popínavá trvalka. Dorůstá výšky až 4,5 - 5m. Pod zemí vytváří hlízy. Stonky jsou ovíjivé. Listy jsou obrysem vejčité až kulaté, dlanité s 5 - 7 kopinatými až eliptickými laloky délky 3 - 6 (i 10)cm, širokými 1 - 2cm. Kvete 1 až několika trychtýřovými nálevkovitými růžovými, fialovými, červenými nebo bílými květy s tmavším středem, kališní lístky jsou vejčité, špičaté až zašpičatělé s hrotem, dlouhé 4 - 6,5mm a koruna je dlouhá 5 - 6cm. Plodem je 2pouzdrá tobolka délky 1 - 1,2 (i 1,5)cm se 4mi chlopněmi po 1 ochlupeném semenu.

Růst je velmi rychlý.

IpomoeaCairica.jpg
1024 x 768 px
139.8 kB IpomoeaCairica2.jpg
1024 x 768 px
107.04 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 9 - 12

Synonyma: Batatas cavanillesii, Batatas senegalensis, Convolvulus cairicus, Convolvulus cavanillesii, Convolvulus limphaticus, Convolvulus tuberculatus, I. cairica var. hederacea, I. cairica var. lineariloba, I. cavanillesii, I. funaria, I. heptaphylla, I. palmata, I. pentaphylla, I. rosea var. pluripartita, I. senegalensi, I. stipulacea, I. tuberculata, I. vesiculosa

Popis rodu Ipomoea

cenikceny již od 12,00 Kč s DPH

Roste v tropickém až mírném pásu v podobě popínavé nebo plazivé stálezelené nebo opadavé jednoletky, trvalky, polokeře (i keře či stromu). Listy jsou střídavé, celokrajné, laločnaté až dlanité (i peřenosečné). Květy zpravidla nevydrží dlouhé, obvykle se objevují v paždí listů anebo ve vrcholících, mohou být samostatné nebo až mnohočetné, zvonkovitě nálevkovité, kališní lístky jsou dvojí velikosti (vnější a vnitřní), má 5 tyčinek, semeníky mají 2 - 4 pouzdra se 4 - 6ti vajíčky. Plodem je tobolka se 2 - 6ti semeny. Je oblíbena pro velké barevné spektrum květů trubkovitého tvaru. Asi nejznámějším zástupcem povinicjí jsou sladké brambory/batáty, latinsky I. batatas.

Množí se semeny nebo řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek