zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 321x

Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Cupressaceae / Juniperus

Juniperus squamata (Jalovec stěsnaný/J. šupinatý)

cenik ceny již od 89,00 Kč s DPH

Roste v Himálaji, Číně a Tchaj-wanu v podobě stálezeleného keře (i stromu). Dorůstá výšky 0,5m (i 12)m. Pod zemí vytváří hluboké kořeny. Větve jsou poléhavé až vystoupavé, menší větve jsou krátké, husté. Listy jsou jehlicovité, široké vyrůstají v 3četných přeslenech, mají délku 4 - 5, ostré jsou dlouhé 0,25 - 1cm, široké 1 - 2mm, mají bílé stomatální pruhy a báze je sbíhavá. Samčí šištice jsou vejčité, dlouhé 3 - 4mm, samičí šištice jsou vejčité, dlouhé 4 - 8mm, prakticky černé, ojíněné, obsahují 1 vejčité semeno délky 3,5 - 6mm a šířky 2 - 5mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Má rád dobře propustnou sušší půdu s libovolným pH. Dobře odolává suchu, ale má rád vyšší vzdušnou vlhkost. Dobře snáší znečištěné ovzduší. Je mrazuvzdorný min. do -34°C.

Množí se řízkováním (i semeny).

JuniperusSquamataBlueCarpet.jpg
1024 x 768 px
273.3 kB JuniperusSquamataBlueCarpet2.jpg
1120 x 840 px
283.76 kB JuniperusSquamataBlueChip.jpg
1340 x 894 px
568.56 kB JuniperusSquamataBlueStar2.jpg
1120 x 840 px
305.12 kB JuniperusSquamataMeyeri.jpg
798 x 1200 px
578.93 kB

Synonyma: J. densa, J. franchetiana, J. recurva var. densa, J. recurva var. squamata, J. squamata f. prostrata, J. squamata var. hongxiensis, J. squamata var. meyeri, J. squamata var. parvifolia, J. squamata var. prostrata, Sabina recurva var. densa, Sabina squamata

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Juniperus

cenikceny již od 79,00 Kč s DPH

Jalovce jsou velmi variabilní co se týče tvaru. Najdeme v nich sloupovité druhy, tak keřovité i široce rozložité a poléhavé. Právě poslední varianta se nejvíce využívá při osazování na zahradách. Podobně jako jiné jehličnany je celý rok zelený, neopadavý. Dřevo je velice tvrdé. Listy jsou jehlicovité pichlavé nebo šupinaté. Plodem jsou bobule, kterým se říká jalovička. Existuje vnitrodruhový taxon:

Mají rádi světlo a nejsou náročné na substrát ve kterém rostou. Hostiteli rzi hrušňové jsou druhy: J. sabina, J. x media, J. chinensis, J. scopulorum a občas i J. virginiana. Naopak hostiteli rzi hrušňové nejsou: J. communis, J. conferta, J. horizontalis, J. procumbens a J. squamata.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Cupressaceae (Cypřišovité)

Čeleď se dále dělí na podčeledě:

Existuje 27 - 30 rodů se 130 - 140 druhy. Rostou v podobě opadavých, poloopadavách nebo stálezelných stromů či keřů. Dorůstají výšek 1 - 116. Barva borky bývá oranžovohnědá až červenohnědá. Listy vyrůstají buď ve spirále v párech natočených vzájemě o 90° nebo křížem po 3 nebo 4. Semenné šišky jsou buď dřevité nebo kožovité (kuličky jalovce). Mezi nejznámější zástupce patří: Cypřiš, Jalovec a Zerav/Tůje.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019