zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 22x

Popínavé, převislé a půdokryvné : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Lathyrus

Lathyrus odoratus (Hrachor vonný)

cenik ceny již od 20,00 Kč s DPH

Roste v Itálii jako popínavá jednoletka. Dorůstá délky 0,8 - 1 (i 2)m. Lodyha je popínavá nebo poléhavá a okřídlená. Palisty jsou dlouhé 1,5 - 2,5cm. Listy jsou zpeřené, tvořené 1 párem lístků, vlastní lístky jsou eliptické nebo vejčité, dlouhé 2 - 6cm a široké 0,7 - 3cm. Květenství je 4 - 6tikvěté, vlastní květy jsou dlouze stopkaté, modré, červené, růžové, fialové nebo bílé, sladce aromatické, kalich je dlouhý 1 - 1,1 (i 1,6)cm a koruna je široká 2 - 3 (i 3,5)cm. Plodem je lusk délky (5 -) 5,5 - 6,6 (i 7)cm, šířky (0,9 -) 1 - 1,2 (i 1,4)cm a obsahuje (5 -) 8 semen délky 4,3 - 5mm a šířky 4 - 5mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Množí se semeny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 4 - 10

Popis rodu Lathyrus

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Roste v teplejších oblastech Evropy, Severní Ameriky, Asie, tropické východní Afriky a Jižní Ameriky jako trvalka (i jednoletka). Stonky jsou poléhavé, přímé nebo popínavé, prakticky 4hranné až křídlaté a mohou být větvené. Listy jsou zpeřené (i redukované pouze na vřeteno) s úponkem nebo krátkým hrotem. Květenství je hroznovité, dlouze stopkaté, vlastní květy jsou bílé až růžově fialové nebo modré nebo světle žluté, kalich je krátký a 5tičetný. Plodem je lusk se zobákem a s několika semeny. Některé druhy se používají jako pícnina, jiné jako zelené hnojení (obohacují půdu o dusík).

Vyhovuje mu plné slunce a dobře propustná půda bohatá na živiny.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek