zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 8x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Fagales / Fagaceae / Lithocarpus

Lithocarpus bullatus

Roste na Borneu v podobě stromu. Dorůstá výšky 9 - 25m při průměru kmene 15 - 40cm. Borka je rýhovaná až šupinatá, tmavě šedohnědá až červenohnědá. Palisty jsou dlouhé 1 - 1,5mm a široké do 0,5mm. Listy jsou kožovité, tuhé, lesklé, šedohnědězelené, tupě špičaté, okraj zakřivený, dlouhé 5 - 11cm, široké 2,5 - 5cm, žilnatinu tvoří 9 - 10 párů žilek, báze špičatá a řapíky jsou dlouhé 3 - 5mm. Květenství je samčí, samičí nebo smíšené, ochlupené, samčí vyrůstají po 1 - 3ks, samičí květy jsou samostatné. Plodenství má prakticky přisedlé pohárkovité číšky délky 0,5 - 1cm, průměru 1,5 - 2,7cm, nažka je vejčitěkuželovitá, hnědá a dlouhá 1,5cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Lithocarpus

Roste od Indie přes Čínu a Japonsko po jihovýchodní Asii v podobě stálezeleného stromu či keře. Rodové jméno je odvozeno z řeckých slov lithos = kámen a carpos = semeno. Povrch je v mládí žlutorezavě plstnatý nebo hvězdicovitě ochlupený. Palisty bývají opadavé. Listy vyrůstají ve spirále, jsou celokrajně (i zubaté), kožovité, okraj může být zakřivený a spodní část může být ochlupená. Květenství mohou být oboupohlavná nebo smíšená, vzpřímená, ochlupená, samčí vyváří husté latnaté i několik dm dlouhé svazky vlastní květ je zvonkovitý se 4 - 7mi laloky, 8 - 15ti tyčinkami, samičí vyrůstají samostatně nebo až po 30ks kolem vřetene, vlastní květy mají 6 laloků a 10 - 12 patyčinek na až 2cm stopce. Plodem je nažka/žalud, který je pohárkovitý, miskovitý nebo prakticky kulovitý.

Vyhovuje mu plné slunce nebo polostín a kyselá nebo neutrální dobře propustná hluboká půda bohatá na živiny.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020