zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 713x

Kaktusy : Magnoliopsida / Caryophyllales / Cactaceae / Lophophora

Lophophora williamsii (Ježunka Williamsova/Lofofora Williamsova)

Roste v USA a Mexiku v podobě zploštěle kulovitého modře zeleného kaktusu. Dorůstá výšky do 5cm a průměru až 8cm. Kořeny jsou jedovaté a hluboké, proto je jej vhodné umístit do vysokého květináče. Vytváří až 10 žeber a areoly jsou ochlupené. Kvete světle růžovými květy se žlutým středem od velikosti 2 - 3cm. Existuje vnitrodruhový taxon:

Vyhovuje mu slunné teplé místo, propustný písčitý substrát s výbornou drenáží a nízká zálivka. Přezimuje v chladu a na světle s min. teplotou 5°C a s žádnou zálivkou.

Množí se semeny.

LophophoraWilliamsii.jpg
1093 x 825 px
92.39 kB LophophoraWilliamsii12.jpg
797 x 827 px
83.94 kB LophophoraWilliamsii13.jpg
847 x 841 px
105.17 kB LophophoraWilliamsii2.jpg
959 x 830 px
154.47 kB LophophoraWilliamsii3.jpg
818 x 845 px
85.21 kB LophophoraWilliamsii4.jpg
776 x 846 px
91.56 kB LophophoraWilliamsii6.jpg
1127 x 845 px
154.64 kB LophophoraWilliamsii7.jpg
905 x 840 px
97.74 kB LophophoraWilliamsiiCaespitosa.jpg
1127 x 845 px
173.75 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 9 - 10

Synonyma: Echinocactus williamsii, L. echinata, L. fricii, L. jourdaniana, L. lewinii

Popis rodu Lophophora

Roste v USA a Mexiku v podobě polštářovitého modře zeleného beztrnného kaktusu. Stonek má až 10 podélných nebo spirálovitých žeber a areoly jsou ochlupené. Kvete zvonkovitými krátce vytrvalými květy.

Vyhovuje mu plné slunce a velmi dobře propustná půda.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Cactaceae (Kaktusovité)

Pro Čechy je to velmi známá čeleď, přestože u nás kaktusy nerostou. Také mezi významnými botaniky-kaktusáři se vyskytuje jedno české jméno a to Alberto Vojtěch Frič 1882 - 1944 (o jeho cestách vyšel také komix v ABC v rámci cyklu Lovci zelených pokladů). Mnoho evropských sbírek je založeno na semenech dovezených českými dělníky, kteří do Ameriky jezdily na montáže. Některé druhy byly dokonce díky těmto zásilkám zachráněny před vyhynutím. Podle různých taxonomických pojetí existuje 120 - 220 rodů.

Název pochází z řečtiny. Vyskytují se především v Jižní a Severní Americe. Díky lidem se však rozšířily na všechny kontinenty. Patří mezi sukulenty. Většině z nich vyhovuje prostředí polopouště a stepy. Méně pak pouště a 1/20 dokonce na deštné pralesy s druhy epifyticky rostoucími na stromech, kterým vyhovuje rosení - např. Rhipsalis (Věšák). Z westernů lidi znají hlavně veliké několikametrové obry. Většina druhý ale nepřerůstá výšku 20cm. Celkový rozptyl je pak od 5mm po 15m. Vysoké druhy pak slouží často ptákům pro vybudování si hnízda jako náhražka dutin ve stromech. Člověk kaktusy kromě okrasné hodnoty využívá také v potravinářském průmyslu zejména k výrobě alkoholických i nealkoholických nápojů.

Typickým znakem kaktusu je areola, což je zakrnělá postranní větev. Listy jsou pak přetvořené v trny, které slouží jednak k odrazení zvířat k jejich poškození, ale vytvářejí také alespoň nějaký stín. Druhy které naopak rostou ve vysokých polohách jsou ochlupené. Povrch (kutikula) je velmi tuhý, aby dokázal odolávat ostrému sluníčku a teplu a zabraňoval tak odpařování vody. Květy jsou u kaktusů obzvláště krásné. Mohou nabývat různých barev. Například rod Mammillaria je známý tím, že květy vyrůstají na koncích stonků kolem dokola ve věnečcích. Dále asi každý bude znát vánoční kaktus.
Podle místa výskytu vyplývá, že většině kaktusů vyhovuje mírná zálivka, dobře propustný písčitý substrát (je ovšem nutné do něj dodávat minerály v hnojivu) a plné slunce. Na zimu snížit teplotu na 5 - 10°C a nezalévat vůbec. Tato fáze je většinou nutná k tomu, abyste rostliny donutily ke květu.

Množí se drobnými semeny nebo řízkováním. Oblíbené je také roubovaní. (Komerčně nabízené roubovance se mi zdají být ovšem kýčovité, což prezentuji čistě jako můj osobní názor.)

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek