zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 71x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Myrtales / Myrtaceae

Lophostemon (Lofostemon)

Roste v Austrálii a Nové Guineji v podobě stálezeleného stromu nebo keře. Listy jsou seskupené na koncích větví ve zdánlivém přeslenu, jsou jednoduché a kožovité. Květenstvím je vidlan, vlastní květy jsou oboupohlavné, 5tičetné, kališní lístky jsou vytrvalé, korunní lístky jsou mírně zvlněné a bílé až béžové. Plodem je 1/2kulatá tobolka složená ze 3 částí a obsahuje několik čárkovitých občas okřídlených semen. Nejznámějším druhem je L. confertus.

Vyhovuje mu teplo, vlhko a plné slunce nebo polostín s dobře propustnou neutrální až kyselou půdou bohatou na živiny.

Množí se semeny nebo řízky.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Lophostemon confertus (Lofostemon ozdobný/Kajaputník směstknaný)

Roste v Austrálii v podobě stromu s široce obloukovitou korunou. Dorůstá výšky 35 - 40 (i 50)m. Borka je hnědá, v horní části kmene až narůžovělá, drsná, brázditá, na horních větvích se odlupuje a odhaluje mladou zeleně béžovou. Listy jsou seskupené na koncích větví ve zdánlivých 4 - 5tičetných přeslenech, střídavé, eliptické, kopinaté až vejčité, špičaté až zašpičatělé, kožovité, řapíkaté, dlouhé 9 - 15 (i 17,5)cm, široké 2,5 - 4,5cm a báze je klínovitá. Květenstvím je 3 - 7mikvětý vrcholík, vlastní květy jsou 5tičetné, kališní cípy dlouhé 3 - 5mm, korunní lístky jsou kulaté a dlouhé 6 - 9mm. Plodem je tobolka o průměru 0,8 - 1,2cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu deštné lesy včetně jejich okrajů.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická USDA zóna: 10 - 12

Synonyma: L. arborescens, Melaleuca conferta, Tristania conferta, Tristania conferta var. fibrosa, Tristania conferta var. microcarpa, Tristania conferta var. typica, Tristania depressa, Tristania griffithii, Tristania macrophylla

Lophostemon grandiflorus

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Tristania grandiflora, Tristania suaveolens var. grandiflora

Lophostemon lactifluus

Roste v Austrálii. Borka je červeně hnědá a vláknitá. Listy vyrůstají ve zdánlivých 2 - 3četných přeslenech, jsou eliptické až vejčitě kopinaté a dlouhé do 15cm. Květenstvím je bohatý vrcholík a vlastní květy mají korunní lístky délky 2 - 3mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Tristania lactiflua

Lophostemon suaveolens

Roste na Nové Guineji a v Austrálii v podobě stromu. Dorůstá výšky do 15m. Borka je červeně hnědá a vláknitá. Listy vyrůstají ve zdánlivých 3 - 4četných přeslenech na koncích větví, jsou vejčité až kopinaté, tupé nebo zašpičatělé, dlouhé do 10cm. Květenstvím je 7 - 15tikvětý vrcholík a vlastní květy mají korunní lístky délky 4 - 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Homaliopsis forbesii, L. depressus, Melaleuca suaveolens, Tristania depressa, Tristania rhytiphloia, Tristania salicifolia, Tristania suaveolens, Tristania suaveolens var. glabrescens, Tristania suaveolens var. vulgaris


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek