zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 190x

Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Miltonia

Miltonia regnellii

Pochází z Brazílie. Pahlízy mají dlouze vejčitý tvar délky 5 - 8cm. Vyrůstají z nich 2 měkké listy délky 15 - 25cm. Kvete bílými květy s růžovým širokým spodním pyskem. Jsou seskupené v hroznu složeném z 5 - 8ks. Existují vnitrodruhové taxony:

MiltoniaRegnelliiPurpurea.jpg
1024 x 768 px
112.26 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: M. cereola, M. regnellii f. alba, M. regnellii f. citrina, M. regnellii f. purpurea, M. regnellii f. travassosiana, M. regnellii f. veitchiana, M. regnellii var. alba, M. regnellii var. citrina, M. regnellii var. travassosiana, M. regnellii var. veitchiana, Oncidium regnellii

Popis rodu Miltonia

Tento nepočetný rod byl pojmenován po Lordu Fitzwilliamu Miltonovi. Patří mezi epifyty a pocházejí ze střední a jižní Brazílie až po území Argentiny. Rostliny mají pouze jeden nebo dva listy. Existuje velké množství hybridů, které jsou více odolné na méně vlhký vzduch. Tvar květů je něco mezi orchidejovým a fialkovým. Existují vnitrodruhové taxony:

Potřebují hodně světla (bez přímého poledního) a čestvý chladnější vlhký vzduch (60 - 70% - rosíme). Dnes pěstovaným hybridům vyhovuje teplotní rozmezí 18 - 24°C s nočním poklesem alespoň o 5°C. Zalévá se jednou týdně ponořením celého květináče do měkké vlažné vody. Hnojí se jednou měsíčně specielními hnojivy pro orchideje. Přesazuje se až v okamžiku, kdy se kořeny nevejdou do květináče. Po přesazení 3 - 5 dní nezalévejte. Jako substrát se používá směs hrubé borové kůry, suchých oddenků kapradin, křída, keramzit, polystyren, atp.

Množí se dělením nebo vzdušnými kořeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Orchidaceae (Vstavačovité)

Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:

Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2022