zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 99x

Tropické keře : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Mimosa

Mimosa pudica (Citlivka stydlivá)

cenik ceny již od 22,00 Kč s DPH

Roste v tropické a Jižní Americe jako jednoletka nebo trvalka, keř nebo polokeř, ale rozšířila se ale i jinde. Je velmi známá svou citlivostí na dotyk, ale i např. na silnější vítr nebo déšť. Při jakémkoliv dotyku sklápí k sobě listy a i celý stonek na kterém listy vyrůstají. Ke stejnému efektu dochází i na noc. Se vzrůstajícím stářím se tato citlivost snižuje. Dorůstá výšky 0,3 - 0,6 (i 1,5)m. Stonky mají zakřivené ostny s délkou do 2,4cm. Palisty jsou kopinaté, zašpičatělé a dlouhé 3 - 6 (i 8)mm. Listy jsou střídavé, 2x zpeřené, dlanitě uspořádané u primárního dělení, sekundárních vřeten je 1 - 2ks s délkou 1,5 - 7cm, vlastní lístky mají 10 - 25 (i 26) párů, jsou čárkovité, mírně srpovité, zašpičatělé, šedozelené, dlouhé (0,3 -) 0,6 - 1,2 (i 1,5)cm a široké 1 - 2 (i 3)mm. Kvete kulatými růžovými květy v hlávkách o průměru do 2cm s 1 - 2cm stopkou, kalich je drobný, koruna je 4četná, přisedlá, dlouze zvonkovitá, dlouhá 1,9 - 2,3cm a má 4 tyčinky. Plodem jsou (1,2 -) 1,5 - 1,9 (i 2,5)cm dlouhé, (2 -) 4 - 5mm široké ploché lusky obsahující kulovitá až eliptická zploštělá semena délky 2,5 - 3mm. V domovině se řadí mezi plevel. Existují vnitrodruhové taxony:

Pokud se rostlině daří, tak od jara do podzimu se na vrcholku objevují nafialovělé kvítky ze kterých se vytvoří i semena. Pro postupnou ztrátu krásy se rostlina pěstuje 2 roky. Má ráda světlé místo bez přímého slunečního světla, udržujte ji při teplotách 18 - 20°C. Má ráda stále vlhký ale ne přemokřený rašelinný substrát i vzduch. Proto ji často rosíme nebo umístíme např. do koupelny nebo kuchyně. V období jara a léta můžeme používat tekutá hnojiva. V bytových podmínkách obvykle vydrží pouze 2 roky.

MimosaPudica.jpg
681 x 908 px
394.41 kB MimosaPudica3.jpg
1024 x 768 px
135.65 kB MimosaPudica4.jpg
1024 x 768 px
117.09 kB MimosaPudica5.jpg
1204 x 903 px
170.15 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: M. asperata, M. hispidula

Popis rodu Mimosa

cenikceny již od 22,00 Kč s DPH

Roste v tropech nebo jiných teplejších oblastech. Rodové jméno pochází z řeckého mimos = mimický. Roste v podobě byliny až keře (i stromu). Povrch bývá trnitý. Listy jsou střídavé, obvykle 2x sudozpeřené, na dotyk citlivé. Kvete v hlávkách nebo klasech, kalich je drobný až zakrnělý, krátce zubatý, korunní lístky jsou u báze srostlé, koruna je 3 - 6tilaločná, tyčinek je 2x tolik co cípů. Plodem je zploštělý lusk obsahující plochá semena. Nejznámějším druhem je M. pudica.

Potřebuje min. teplotu 13 - 16°C, polostín a vzdušnou půdu bohatou na živiny.

Množí se semeny nebo řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek