zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 100x

Parazitické : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae

Monotropa (Hnilák)

Existují 3 druhy. Pochází z teplejších oblastí severní polokoule a všechny se vyskytují i u nás. Patří mezi trvalky. Rostliny neobsahují chlorofyl. Výživu získávají díky parazitickému způsobu života. Svými kořeny se napojují na jiné rostliny s pomocí mykorhizních hub. Listy jsou zakrnělé. Kvete převislými květy. Plodem je tobolka.

Vyhovuje mu les a stín.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Monotropa hypophegea (Hnilák lysý)

Celá rostlina je lysá. Květy nejsou rozevřené. Plodem je kulovitá tobolka. Patří mezi ohrožené druhy C2.

Vyhovují mu lesy (nejlépe bučiny) s půdou bohatou na živiny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: M. hypopitys subsp. hypophegea

Monotropa hypopitys (Hnilák smrkový/H. chlupatý/H. srstnatý/H. žlutavý/Samovratec cizopasný)

Patří mezi trvalky. Pochází z teplejších částí severní polokoule. Neobsahuje chlorofyl, protože praktikuje parazitický způsob života. Dorůstá výšky 10 - 25 (i 35)cm. Stonek není větvený. Povrch je nažloutlý nebo načervenalý. Listy jsou zakrnělé, střídavé, dlouhé pouze 0,5 - 1 (i 1,5)cm a široké 2 - 7mm. Kvete v 10 -15ti květém hroznu převislými nažloutlými květy se 4 - 5ti kališními lístky a 4 - 5ti korunními lístky. Plodem je tobolka velikosti 5 - 8mm s 4 - 6ti komůrkami. Patří mezi ohrožené druhy C3.

Dokáže žít i v hlubokých smíšených i jehličnatých lesích ve stínu a v půdě bohaté na živiny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Hypopitys americana, Hypopitys fimbriata, Hypopitys insignata, Hypopitys lanuginosa, Hypopitys latisquama, Hypopitys monotropa, M. chinensis, M. hypophegea, M. hypopithys, M. hypopitys subsp. hypopitys, M. lanuginosa, M. latisquama, M. multiflora, M. taiwaniana

Monotropa uniflora

Patří mezi trvalky. Vyskytuje se v teplejších částech Asie, Severní Ameriky a severu Jižní Ameriky. Neobsahuje chlorofyl, protože praktikuje parazitický způsob života na stromech. Povrch je šedobílý. Dorůstá výšky 10 - 30cm. Listy jsou zakrnělé, dlouhé 0,5 - 1c. Kvete jediným převislým květem délky 1 - 1,5cm s 3 - 8 okvětními lístky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: M. brittonii


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019